Але в разі втрати більшої частини зуба, зокрема, коли залишилася одна стінка замість чотирьох, пломбування буде неефективним. Тоді лікар встановлює зубний штифт із подальшим нарощуванням коронкової частини чи встановленням штучної коронки.

Що таке зубний штифт

Штифт у зуб – стоматологічна конструкція, що встановлюється в зубний корінь для рівномірного розподілу навантаження та створення основи для майбутньої реставрації. Таке лікування проводиться за призначенням стоматолога, адже тільки фахівець може правильно оцінити клінічну картину та підібрати оптимальний метод відновлення зуба. Наростити зуб на штифт рекомендується, щоб запобігти руйнуванню коронки, досягти загального зміцнення одиниці та нормалізувати жувальну функцію на довгий час.

Класифікація конструкцій

Для виготовлення зубного штифта може використовуватися медична сталь, сплави золота, титану, латуні тощо. Ще розрізняють неметалеві матеріали зубних штифтів: скловолокно, кераміку, вуглепластик. Кожен різновид відрізняється за міцністю, рівнем пружності та призначенням. Серед штифтів, для яких використовуються металеві матеріали, найпопулярніші анкерні, а в категорії неметалевих – скловолоконні.

Особливості штифтів у зуб:

  • Анкерні. Металевий стрижень має різьбу, тому після розширення каналів кореня просто вкручується в зуб із використанням спеціального ключа. На наступному етапі стоматолог пломбує зуб. Анкерні зубні штифти виготовляються серійно, тому можуть не враховувати особливості анатомії зубного кореня. Однак вони мають доступну ціну, тому залишаються стандартним рішенням. Встановлення доволі агресивне, з огляду на гвинтовий тип фіксації.
  • Скловолоконні. Вони тримаються в зубі завдяки адгезії з його тканинами. У цьому випадку використовуються прозорі матеріали, тому конструкція непомітна після відновлення коронки. Для встановлення скловолоконного зубного штифта стоматолог попередньо розширює та пломбує кореневі канали.

За наявності різьби штифт вживляється в зуб активним способом, тобто забезпечується механічний тип фіксації. Коли ж використовуються варіанти з гладенькою поверхнею, основа для подальшого відновлення коронки закріплюється хімічним способом. Стоматолог занурює штифт у стоматологічний цемент і вживляє його в зубний корінь. Так, зменшується рівень травматизації та навантаження.

Зубний штифт

Коли потрібне встановлення зубного штифта

Встановлення зубних штифтів рекомендується за значного руйнування коронкової частини зуба, для нарощування коронки після лікування каналів зубного кореня та покращення фіксації коронкових і мостовидних протезів. Однак кожен випадок може мати свої особливості, тому лікування проводиться тільки за рішенням стоматолога.

Основні завдання, які виконує зубний штифт у корінь зуба:

  1. Відновлення структури одиниці. Навіть у разі втрати понад 50 % коронкової частини зуба його анатомія та функції можуть бути відновлені.
  2. Зміцнення зубного кореня. Штифт зміцнює кореневі канали, якщо вони втратили стабільність на фоні травм чи запальних захворювань, зокрема періодонтиту.
  3. Підготовка до реставрації. Відновлення зруйнованої коронки часто неможливе, коли немає міцної основи для майбутньої дентальної конструкції.
  4. Поліпшення естетики. Крім нормалізації жувальної функції, штифт у зуб може покращити загальну естетику реставрації коронкової частини зуба, зокрема, коли використовуються прозорі скловолоконні матеріали.
  5. Запобігання ризикам після ендодонтичного лікування. Штифт додатково зміцнює зубний корінь, щоб уникнути його деформації та потреби в перепломбуванні.
  6. Збереження зуба у випадках сильного руйнування. У разі значного руйнування коронкової частини, але за наявності здорового зубного кореня штифт допоможе уникнути видалення зуба та забезпечити його функціональне відновлення.

Основними показаннями для встановлення зубного штифта є втрата понад 50 % тканин коронки, збережений зубний корінь і видалений нерв. Однак остаточне рішення про проведення лікування за цим методом приймається після огляду в стоматолога. Штифт ніколи не використовується, якщо зуб «живий» (із нервом). Серед інших протипоказань до встановлення: пошкодження зубного кореня, кореневі канали складної форми (тонкі, короткі, викривлені), наявність кісти, гранульоми зуба чи запальних уражень пародонту (пародонтиту, періодонтиту).

Як встановлюють зубний штифт

Лікування починається з діагностики в стоматолога. Лікар проводить загальний огляд ротової порожнини, оцінює, наскільки зруйнована коронкова частина зуба, та робить рентгенографію. За результатами обстеження приймається рішення про доцільність встановлення зубного штифта. Лікування проводиться, якщо немає протипоказань.

Етапи відновлення коронки:

  1. Вибір конструкції та способу її встановлення залежно від розташування зуба (моляр, премоляр, різець) та того, наскільки зруйнована коронкова частина.
  2. Видалення уражених твердих тканин коронки, проведення чистки та спеціальної процедури, щоб на ⅔ розширити кореневі канали.
  3. Встановлення зубного штифта за механічним чи хімічним методом фіксації та пломбування каналів.
  4. Нарощування коронки (використовуються фотополімерні матеріали).
  5. Контроль змикання зубних рядів із корекцією форми реставрації за потреби.
  6. Фінальне відновлення зуба за допомогою методів шліфування та полірування (коронкова частина стає гладенькою без жодних нерівностей).

За наявності запальних процесів чи інших проблем проводиться поточне лікування, після чого призначається повторне відвідування стоматолога для встановлення зубного штифта. Як і після відновлення зуба звичайною пломбою, рекомендується зачекати 1-2 години, перш ніж їсти та пити. За цей час закінчиться дія місцевої анестезії, тому не буде ризику прикусити язик, губи чи щоку.

Якщо лікування проводить досвідчений спеціаліст, використовуючи якісні матеріали, то ризик негативних наслідків після встановлення зубного штифта мінімальний. Рідко, але трапляються випадки відторгнення через особливості організму, зокрема патології імунної системи. Також штифт може погано триматися в слабкому та короткому корені. У першому випадку є ризик перелому зубного кореня, а в другому штифт і нарощена коронкова частина можуть часто розцементовуватися, що потребуватиме звернень до стоматолога для проведення повторного лікування.

Що впливає на вартість зубного штифта

На зубний штифт ціна варіюється відповідно до особливостей клінічної картини. Так, для відновлення зуба можуть знадобитися гігієнічні та терапевтичні процедури перед основним лікуванням. Зокрема, провести його відразу неможливо, якщо в пацієнта виявлене запалення тканин пародонту, запущена гранульома чи інше захворювання. На вартість впливає і матеріал, адже зубний штифт може бути виготовлений із титану, сталі, скловолокна тощо. Також враховується тип фіксації та деякі інші нюанси.

Фінальна вартість терапевтичних процедур визначається після обстеження та завжди погоджується із пацієнтом до початку лікування. Кожен клінічний випадок має свої особливості, тому лікарі UkrDentClub орієнтовані на індивідуальний підхід до терапії.

Переваги встановлення зубного штифта в клініці Ukrainian Dentist Club

Використання новітніх стоматологічних технологій, надійного обладнання та передових напрацювань дає змогу проводити реставрацію зуба навіть за значних руйнувань, коли єдиним виходом здається його повне видалення. Стандартом клініки є зубозберігальні терапевтичні втручання з мінімальною травматичністю і високим комфортом пацієнта.

Серед переваг звернення до спеціалістів Ukrainian Dentist Club:

  1. Кваліфікація та досвід. Лікарі UkrDentClub чудово знаються на сучасних методах реставрації зубів та опановують нові техніки (регулярно проходять навчання) відповідно до розвитку стоматологічної сфери.
  2. Краще обладнання. Матеріальна база клініки оновлюється, щоб відкривати для пацієнтів усі можливості сучасної стоматології.
  3. Перевірені матеріали та знеболювальні препарати. В Ukrainian Dentist Club немає несертифікованих витратників. Ми ніколи не співпрацюємо із сумнівними виробниками та не використовуємо продукцію, що не пройшла сертифікацію в Україні. Усі анестетики сучасні, дієві та не несуть шкоди для здоров’я.
  4. Терапія без болю та страху. Навіть у випадках вираженої дентофобії ми можемо потурбуватися про ваші зуби завдяки послузі проведення терапії уві сні. Пацієнт занурюється в медикаментозний сон і під час процедури не відчуває жодного фізичного чи психічного дискомфорту.
  5. Прозора цінова політика. На сайті UkrDentClub можна переглянути орієнтовні ціни на всі послуги, що надаються нашими лікарями. Точна вартість озвучується після обстеження та до початку терапевтичних маніпуляцій.

Дуже часто зуб можна врятувати та відновити навіть за сильного руйнування. Головне, своєчасно звернутися до кваліфікованого лікаря. Якісно пролікований зуб зі штифтом може прослужити до 20 років, відповідно, ще довгий час не доведеться витрачатися на дорогу імплантацію. Звертайтеся в Ukrainian Dentist Club для професійної консультації та оцініть наш комплексний підхід до турботи про здоров’я та естетику посмішки.