Щоб не допустити ускладнення, всі етапи реабілітації мають бути чітко дотриманими, відповідно, не можна ігнорувати призначення лікаря.

Скільки триває загоєння лунки після видалення зуба

Якою б акуратною та щадною не була процедура екстракції зуба, відбувається значне травмування м’яких тканин ясен, розрив судин і порушення цілісності кістки в складних випадках. Говорячи про те, як довго заживає рана після видалення зуба, потрібно зазначити, що відновлення відбувається поетапно. Для первинного загоєння лунки зуба (епітелізації) треба до 14-20 днів. Рана поступово затягується, але для повного закриття ясен новим епітелієм необхідно до 4-6 тижнів, а для формування кісткової тканини – до 6 місяців. Точні терміни залежать від обсягу втручання, особливостей організму пацієнта та ретельності післяопераційного догляду.

На те, скільки часу заживає рана після видалення зуба, впливають:

  • Вік. У старших людей загоєння тканин після екстракції зуба відбувається довше, з огляду на зниження регенеративних спроможностей організму.
  • Наявність порушень роботи імунної системи. Якщо імунітет не може повноцінно боротися з патогенними мікроорганізмами, рана гоїтиметься довше. Крім того, помітно підвищується ризик післяопераційних ускладнень.
  • Приймання деяких ліків. Йдеться про ліки, що впливають на згортання крові.

Хронічні та системні захворювання також можуть затримувати процес епітелізації та формування нових кісткових тканин. За наявності таких ризиків потрібно ще ретельніше ставитися до догляду після екстракції зуба.

Що відбувається з лункою одразу після видалення зуба

Говорячи про те, як виглядає лунка після видалення зуба, варто зазначити, що за перші 1-2 години утворюється кров’яний згусток. Не варто хвилюватися, спостерігаючи, що рана поступово заповнюється кров’ю. Цей згусток – природний бар’єр, тобто захист лунки від потрапляння хвороботворних бактерій. Відповідно, варто утриматися від дій, через які його формування буде порушено.

Лунка після видалення зуба схильна до травматизації, тому не можна спльовувати слину, намагатися виполоскати кров’яний згусток, чинити будь-яку механічну дію на рану (чіпати язиком, щіткою, зубочисткою тощо), пити (не менше 40 хвилин), їсти (до 3 годин) та палити (принаймні добу). Організм може по-різному реагувати на видалення зуба, тому потрібно забезпечити собі спокій. Бажано взяти вихідний і в жодному разі не виконувати важку фізичну роботу чи спортивні навантаження. За наявності швів треба утриматися від активної артикуляції та міміки, щоб вони не розійшлися.

Загоєння лунки після видалення зуба

Різновиди загоєння після втручання з екстракції зуба

Розглядаючи, як заживає лунка після видалення зуба, варто зазначити, що загоєння буває відкрите та закрите. У першому випадку накладання швів не проводиться, тому рана залишається відкритою. У заглибленні лунки спочатку утворюється згусток крові, а далі відбувається наростання грануляційних тканин і процес епітелізації ясен. За кілька місяців повністю відновлюються і кісткові структури щелепи.

Більшість процедур екстракції однокореневих зубів передбачає подальше відкрите загоєння лунки. Рана поступово затягується із заростанням ясен за 2-3 тижні. Плюсом цього методу є відсутність потреби повторного відвідування лікаря для зняття швів.

Про закрите заживлення лунки говорять, коли рана ушивається після видалення зуба. Вона залишається закритою до повного зрощування тканин ясен. Накладання швів необхідне, якщо присутні ускладнення при екстракції: необхідність видалення кількох суміжних зубів, порушення згортання крові, підвищений ризик великої кровотечі через гінгівіт чи пародонтит. Ушивання лунки завжди проводиться після екстракції складного зуба мудрості (дистопованого, ретинованого, з кривими коренями) та в разі одночасної імплантації, коли на місце видаленого зуба відразу вживляється імплант.

Скільки часу заживає лунка після видалення зуба, залежить від обсягу травмованих тканин ясен і кістки, а також особливостей організму пацієнта. Зазвичай шви знімають на 10-12 день. Серед переваг накладання швів після операції варто зазначити захист лунки від потрапляння бактерій і часток їжі, хімічних і термічних подразників.

Етапи загоєння лунки зуба

Повне загоєння після видалення зуба може тривати до кількох місяців залежно від складності клінічного випадку й особливостей організму пацієнта. Такий тривалий час необхідний для формування нових тканин: не тільки епітелізації ясен, а й відновлення кістки щелепи. Увесь процес має контролювати стоматолог, щоб уникнути ускладнень.

Етапи загоєння лунки видаленого зуба:

  1. Фаза запалення. Одразу після видалення зуба спостерігається заповнення лунки кров’ю. Формується згусток, який зберігається 1-2 доби для захисту від різних хвороботворних бактерій і створення умов для відновлення тканин. Можлива невелика кровотеча. Біль після екстракції знімається за допомогою анальгетиків. На 3-4 добу з’являються ознаки епітелізації тканин ясен.
  2. Проліферативна фаза (регенерація). Приблизно на 14 добу процес епітелізації завершується та вся рана вкривається новим епітелієм. На цьому етапі тканини лунки дуже вразливі до травмування та запалення, тому необхідно й надалі дотримуватися рекомендацій лікаря після видалення зуба. За 45-60 днів значна частина лунки заповнюється кісткою. За 3-4 місяці спостерігається формування молодих кісткових тканин і розсмоктування країв лунки.

Після того, як завершуються етапи епітелізації ясен і відновлення кістки щелепи, може доволі швидко початися зворотний процес атрофування та резорбції тканин. Причина – відсутність нормального жувального навантаження після видалення зуба. Відповідно, не рекомендується надовго відкладати процедуру протезування чи імплантації зубів. Зокрема, в багатьох випадках є можливість одномоментної імплантації, коли імплант вживляється безпосередньо після екстракції.

Можливі ускладнення під час загоєння рани після видалення зуба

Серед небезпечних ускладнень – альвеоліт. Це інфікування лунки зуба та розвиток запальних процесів на фоні відсутності кров’яного згустку (не сформувався чи випав). Тоді рана не має природного захисного бар’єра, що призводить до ураження тканин. Це ускладнення найчастіше проявляється на 3-7 день після видалення зуба. Ще альвеоліт може розвинутися в разі неякісного проведення екстракції, коли стоматолог повністю не вилучив із лунки зубні уламки, елементи кореня, інструменти, марлевий тампон тощо.

Супутні чинники для появи ускладнень:

  • куріння, вживання гарячої їжі та напоїв після операції;
  • ігнорування правил гігієни ротової порожнини;
  • порушення згортання крові;
  • ослаблений імунітет.

Хоча альвеоліт розвивається лише в 3-6 % випадків, варто відповідально поставитися до профілактики цього ускладнення. Необхідно відразу звернутися до стоматолога, якщо вас турбує сильний пульсуючий чи ниючий біль, висока температура (від 38 градусів), підвищене слиновиділення, збільшення лімфовузлів, поганий запах із рота, загальна слабкість та відсутність апетиту.

Етапи (стадії) ускладнення:

  • Серозний. Формування транссудату (рідини білого кольору) в порожнині лунки. Симптоми: постійний біль і поступове погіршення самопочуття.
  • Гнійний. Розвиток запальних процесів із появою гнійного ексудату. Симптоми: сильний біль, сірий наліт на поверхні лунки, набряк навколишніх тканин ясен.
  • Гіпертрофічний. Хронізація запалення. Симптоми: полегшення самопочуття, але продовження патологічних процесів, на фоні яких спостерігається порушення кровопостачання тканин ясен і кістки з їхнім можливим відмиранням.

Лікування цих ускладнень може бути терапевтичним чи хірургічним залежно від стадії. Для усунення запальних процесів проводиться промивання та оброблення чи кюретаж лунки. Відповідно, рана повторно травмується з утворенням нового кров’яного згустку. У разі ускладнень з ураженням кістки необхідне хірургічне втручання. Вчасно проведене лікування усуває біль і запускає процеси епітелізації лунки.

Невелика кровотеча – нормальне явище впродовж 1-2 діб після видалення зуба. Однак вона може ставати патологічною та призводити до значних крововтрат. Якщо кровотеча триває понад 20-30 хвилин та посилюється, треба звернутися до стоматолога. Як першу допомогу можна самостійно використати холодний компрес, прикласти до лунки ватний тампон із хлоргексидином/перекисом водню чи гемостатичну губку. Також варто виміряти артеріальний тиск.

У перші дні після екстракції зуба спостерігається біль і набряк ясен та щоки. Це нормальна реакція на травмування тканин. Однак про наявність ускладнень свідчать:

  • біль, що триває понад 2-3 дні чи посилюється;
  • формування вираженого набряку обличчя, який не минає;
  • сильний біль, який не знімають знеболювальні, прописані лікарем;
  • поява гнійних виділень із лунки та характерного неприємного запаху з рота;
  • підвищена температура та відчуття загального нездужання та слабкості.

Щоб уникнути важких ускладнень та зберегти здоров’я сусідніх зубів, треба приймати призначені ліки (антибіотики, протизапальні) та стежити за гігієною ротової порожнини протягом усього періоду епітелізації. Рана має бути чистою, щоб запобігти розвитку запальних процесів. Це стосується як загоєння з накладанням швів, так і без них.

Що робити, якщо пацієнт відчуває біль у зоні лунки

Стоматолог розповість, скільки заживає лунка після видалення зуба, з огляду на особливості вашого клінічного випадку та дасть усі необхідні рекомендації. Їх треба дотримуватися впродовж післяопераційного періоду, щоб уникнути ускладнень. Рана потребує дбайливого ставлення для успішної епітелізації та утворення нових кісткових тканин. Від цього залежить подальше здоров’я зубів та ясен.

Полегшити біль після видалення зуба допоможуть:

  • Холодні компреси. Прикладати до щоки на 15-20 хвилин кілька разів на день.
  • Знеболювальні препарати. Зняти біль можна за допомогою безрецептурних ліків, як ібупрофен, або препаратів, прописаних стоматологом.
  • Антисептичні полоскання. Полоскання – не тільки повсякденний захист зубів та ясен від бактерій, а й полегшення болю після екстракції. Але полоскати рот не можна в перші 1-2 дні, щоб не пошкодити згусток.
  • Корекція звичок і раціону. Треба відмовитися від куріння, вживання алкоголю, твердої, кислої, пряної та занадто гарячої їжі та напоїв до повного зарощення лунки новим епітелієм.

Поки рана загоюється, не можна відмовлятися від повсякденного чищення зубів та ясен, але гігієна має бути щадною. Потрібно користуватися м’якою зубною щіткою, пастою без абразиву та зубною ниткою. У разі використання іригатора не направляйте струмінь води на травмовану зону.

Як прискорити загоєння

Прості поради, що допоможуть прискорити загоєння рани після видалення зуба:

  1. Не виймати марлевий тампон раніше, ніж за 20 хвилин після екстракції, але й не тримати його довше.
  2. Не їсти та за можливості не пити впродовж перших 3 годин після операції, щоб дати кров’яному згустку повноцінно сформуватися та закріпитися.
  3. Не палити, не вживати алкоголь, їжу та напої, які можуть подразнити рану (до її повної епітелізації).
  4. Спати на протилежному від втручання боці.
  5. Уникати фізичних навантажень і термічного впливу на організм перший тиждень.
  6. Полоскати рот антисептичними засобами за призначенням лікаря.
  7. Виключити будь-який механічний вплив, щоб рана не травмувалася повторно.
  8. Не приймати антибіотики без призначення стоматолога.
  9. Не користуватися народними методами в разі проблем із загоєнням, а звернутися до лікаря.

У клініці UkrDentClub можна дізнатися, скільки часу заживає рана після видалення зуба мудрості, пройти необхідне лікування та отримати відповідні рекомендації.