Як зміцнити зуби в домашніх умовах

Неправильна та нерегулярна гігієна – основна причина багатьох захворювань ротової порожнини. Відповідно, щоб зміцнити зуби та ясна, треба почати з ретельного чищення двічі на день. Також варто полоскати рот після кожного приймання їжі та уникати різких перепадів температур, що призводять до руйнування емалі.

Кілька корисних порад щодо повсякденних гігієнічних знарядь:

  • Зубна щітка. Рекомендується обрати щітку середньої жорсткості, що ефективно видалятиме наліт і водночас не шкодитиме емалі.
  • Зубна паста. Пасту треба підбирати відповідно до потреб зубів. Відбілювальні різновиди не підходять для постійного використання. Рекомендований вміст фтору в пасті для дорослих – 1450 ppm.
  • Ополіскувач. Серед властивостей ополіскувача – не тільки очищення зубів від нальоту. Він також зміцнює зуби та ясна завдяки вмісту корисних елементів, наприклад, протизапальних, ранозагоювальних тощо.
  • Зубна нитка. Флос відповідає за видалення часток їжі та нальоту з міжзубних проміжків, куди неможливо дістатися щіткою.
  • Іригатор. Струмінь води під тиском не тільки механічно очищує поверхню емалі, а й масажує ясна, стимулюючи приток крові та корисних речовин у тканини.

Поява тріщин, відколів, пігментації емалі – часта проблема в пацієнтів різного віку. Шкодити її цілісності та вигляду може куріння, карієс, флюороз, бруксизм, дефіцит корисних речовин в організмі тощо. Краще, щоб стратегію терапії розробив стоматолог, однак самому також можна вдатися до деяких заходів. Серед способів, як зміцнити емаль зубів, відмова від шкідливих звичок, корекція харчування (потрібні вітаміни та мінерали в достатній кількості) та правильна гігієна.

Як відбілити зуби в домашніх умовах

Коли ясна болять, набрякають, кровоточать, часто діагностується гінгівіт. Без лікування до симптомів додається неприємний запах із ротової порожнини, підвищення чутливості та оголення зубних коренів. Тому багатьох пацієнтів цікавить, як укріпити ясна зубів, поки запалення на початковій стадії.

Найпростіший спосіб, як зміцнити ясна в домашніх умовах – покращити кровообіг у м’яких тканинах за допомогою масажу. Так, організм сам забезпечить приток корисних речовин в ясна, що прискорить заживлення та допоможе зняти запальний процес на ранній стадії. Тому варто щодня користуватися іригатором і переглянути харчування. Необхідно в достатній кількості вживати тверді продукти: яблука, моркву тощо. Гігієна має включати протизапальні засоби, що зміцнюють ясна (пасти, ополіскувачі, аплікації, гелі). Найкраще, якщо стоматолог підбере їх для вас індивідуально.

Вітаміни для зубів: що потрібно вживати

Якщо організм не отримує вітаміни та мінерали в достатній кількості, ясна починають страждати від частих запалень, а зуби – від хронічних каріозних уражень і супутніх проблем. Нестача корисних речових із їжі призводить до різних захворювань ротової порожнини. Відповідно, одна з ключових рекомендації, як покращити стан зубів – переглянути харчування, додавши в раціон необхідні продукти (овочі, фрукти, молочку, рибу тощо). Також за потреби варто вживати мінерали та вітамінні комплекси.

Мінерали та вітаміни для зубів і кісток:

  • Кальцій. 99 % усього кальцію, що має організм людини, міститься в кістках і зубах. Саме кальцій відповідає за міцність зубів, тому вони витримують жувальне навантаження. Нестача кальцію призводить до тріщин і відколів. Якщо дефіцит значний, то зуби починають кришитися від механічного впливу.
  • Фосфор. Фосфор і кальцій взаємодіють, утворюючи нерозчинні солі для міцності зубів. Нестача цього мікроелемента спостерігається рідко, бо організм отримує фосфор із їжі. Його містять різні продукти: овочі, м’ясо, риба тощо.
  • Вітамін D. Вітамін D дбає про мінеральну щільність зубів. Також він потрібен для засвоєння кальцію. Якщо організм не отримує вітамін D, кальцій просто виводиться з нього, а кісткова тканина стає крихкою.

Не можна забувати і про магній, бо він необхідний для засвоєння кальцію, як і вітамін D. За його допомогою відбувається правильне формування дентальних структур та постачання корисних елементів у тканини дентину. Нестача магнію підвищує ризик розвитку пародонтиту – хронічного запалення, від якого страждають ясна.

Як зміцнити зуби

Вітаміни та мінерали для зміцнення ясен:

  • Вітамін С. Вітамін С потрібен для здоров’я сполучної тканини. Також через його дефіцит ясна починають запалюватися та кровоточити, тобто розвивається гінгівіт. У запущених випадках спостерігається патологічна рухливість зубів та їхнє випадання. Ще вітамін С – природний протектор, що захищає зубну емаль від накопичення нальоту та розвитку патогенної мікрофлори.
  • Вітамін А. Вітамін А відповідає за здоров’я слизових оболонок, що вкривають ясна та внутрішню поверхню щік. Розрізняють дві форми: ретинол і каротин, який потрапляє в організм і там перетворюється на вітамін А.
  • Вітамін B9. Вітамін B9 позитивно впливає на кровоносну систему, тому без нього неможлива доставка необхідної кількості корисних елементів у ясна.
  • Вітамін K2. Вітамін K2 стимулює синтез остеокальцину – білка, що необхідний для міцності зубів і кісткової тканини. Ще він зміцнює ясна, відповідно, нестача призводить до кровоточивості, неприємного запаху з ротової порожнини та розхитування зубів.

Фолієва кислота – речовина, про користь якої чули багато людей. Зокрема, вона стає в пригоді для профілактики запальних захворювань ясен. Насправді фолієва кислота та вітамін B9 – одне й те саме. Єдина різниця, що вітамін B9 містять харчові продукти, а фолієва кислота – фолат, який синтезується штучно в лабораторних умовах.

Корисні продукти, що зміцнюють зуби

Якщо організм відчуває нестачу корисних речовин, страждають практично всі органи. Зокрема, погіршується стан ротової порожнини. Частішають випадки карієсу, гінгівіту, пульпіту, періодонтиту й інших захворювань. Особливо страждає зубощелепна система, якщо в дефіциті кальцій, фосфор, вітамін С. Тому варто розібратися, які продукти корисні для зубів і що варто додати до свого раціону.

Вітаміни та мінерали для здоров'я зубів

Найцінніші за вмістом корисних речовин продукти:

  • Кальцій. Молоко, кисломолочні продукти, лосось, сардини, листові овочі, злаки.
  • Вітамін D. Оливкова олія, риба (оселедець, скумбрія, червона риба), вершкове масло, печінка тріски, жовток курячих яєць.
  • Фосфор. Сухофрукти, кисломолочні продукти, м’ясо, бобові, горіхи, яйця.
  • Вітамін С. Цитрусові, полуниця та інші ягоди, цвітна капуста, шипшина, броколі, перець, біла картопля.
  • Магній. Авокадо, насіння гарбуза, зелень, жирна риба, горіхи.
  • Вітамін А. Молочні продукти, яловича печінка, зелена цибуля, бобові – у формі ретинолу; фрукти та всі овочі помаранчевого та зеленого кольору – у формі каротину.
  • Вітамін B9. Томати, петрушка, салат, шпинат, субпродукти (печінка, нирки), м’ясо.
  • Вітамін K2. Броколі, капуста, петрушка, сир.

За індивідуальними показаннями для зміцнення зубів можуть додатково призначатися мінерали та вітамінні комплекси (фолієва кислота, вітамін С, вітамін K2 тощо). Однак навіть корисна їжа для зубів і супутня підтримка організму може не дати бажаного результату, якщо на стан ротової порожнини постійно впливають такі негативні чинники, як погана гігієна, куріння, вживання алкоголю, бруксизм, неправильний прикус, велика кількість цукру в раціоні, звичка гризти олівці чи відкривати пляшки зубами тощо.

Як обрати мінеральні та вітамінні комплекси, що зміцнюють зуби

Вітаміни видаються чудовим способом, як можна зміцнити зуби та ясна. Але якщо раціон збалансований, організм отримує необхідну кількість корисних елементів із їжі. Відповідно, приймати мінерально-вітамінні комплекси немає сенсу. Вітаміни потрібні в індивідуальних випадках, а вживати їх варто за рекомендацією лікаря, дотримуючись призначеної частоти та дозування. Вітаміни не нашкодять, але й не принесуть користі, бо просто не засвояться, якщо організм не відчуває дефіциту. Хоча в комбінації з деякими препаратами вітамінні комплекси можуть спричиняти побічні ефекти.

Шукаючи, чим можна зміцнити зуби, важливо пам’ятати, що найперші помічники – не вітаміни, а правильна гігієна ротової порожнини та раціон зі збалансованим вмістом корисних елементів. Якщо ж організм не справляється чи вас турбують захворювання порожнини рота, зверніться до клініки UkrDentClub для огляду та отримання лікарських призначень.

Які вітаміни та мінерали потрібні для зубів

Питання-відповідь

Що робити, щоб зміцнити зуби?

Для міцності зубів важливо дбати про ретельну щоденну гігієну, правильно харчуватися, приймати вітаміни за показаннями та регулярно відвідувати стоматолога.

Які вітаміни зміцнюють зуби?

Для здоров’я та міцності зубів необхідні вітаміни C, D, A, B9, K2.

Яку їжу треба вживати для зміцнення зубів?

Для міцності зубів та ясен важливі продукти, багаті кальцієм, фтором, магнієм, вітамінами C, D, A, B9, K2

Які продукти найбільше шкодять зубам?

Найбільше завдають шкоди продукти з високим вмістом вуглеводів і цукру, зокрема здоба, солодкі газованки, фаст-фуд, цукерки, печиво тощо.