Встановлення абатмента
Ціна від 7 000 грнАбатмент – незамінний елемент імплант-системи, бо за його допомогою відбувається навантаження імплантата (штучного кореня) коронкою. Тому дуже важливо правильно обрати тип конструкції для успішного результату відновлення зубів.
Абатмент як ключовий елемент імплантації
Абатмент – це центральна частина імплантата, без якої неможливо стабільно з’єднати титановий гвинт із коронкою. Він відповідає за рівномірний розподіл навантаження під час жування, запобігає пошкодженню та передчасному зношуванню всієї конструкції.
Основні функції абатмента після імплантації зубів:
- З’єднувальна. Абатмент – перехідник між титановим штифтом і коронкою, що формує основу, на якій стабільно фіксується зубний протез.
- Розподільна. Важлива функція абатмента – рівномірне розподілення жувального навантаження, щоб запобігти порушенню цілісності конструкції.
- Естетична. Абатмент забезпечує естетику дентальної конструкції, підтримуючи природний контур ясен та їхнє здоров’я.
Від правильного вибору та надійності встановлення абатмента залежить якість усієї дентальної конструкції. Щоб досягти стабільної фіксації та високого рівня естетики, для передніх зубів бажано використовувати індивідуальний абатмент із міцного цирконію. Для відновлення молярів зазвичай достатньо стандартних титанових абатментів.
Встановлення абатмента: особливості конструкції
Абатмент встановлюється на титановий штифт, після чого зверху фіксується протез із коронкою, виготовленою за індивідуальним відбитком пацієнта. Щоб точно зрозуміти, що таке абатмент, варто детальніше розібратися в його конструкції.
Абатмент – перехідник, що має 3 відділи:
- Сполучний. Він слугує для фіксації імплантата з абатментом. Ця частина має форму шестикутника або внутрішнє 3-канальне з’єднання.
- Ясенний. Цей відділ міститься в тканині ясен, впливаючи на форму та колір.
- Коронковий. Ця зона абатмента безпосередньо з’єднується з коронкою за допомогою цементної чи гвинтової фіксації.
Без встановлення абатмента неможливо досягти успішної імплантації зубів. Саме від нього залежить стабільність конструкції, здатність витримувати повсякденне жувальне навантаження та естетичний вигляд зубного ряду зі штучною коронкою. Правильний вибір типу абатмента забезпечує тривалий ефект імплантації та протезування.
Конструкція абатментів буває:
- Однокомпонентною. Цілісний перехідник без отвору під гвинт.
- Двокомпонентною. Гвинт і кутовий абатмент із шахтою для фіксації з імплантом.
- Подвійною. Конструкція, що встановлюється із фіксувальним гвинтом.
Якщо зубний протез фіксується за цементним методом, встановлюється комбінований абатмент. Водночас конструкція має і фіксувальний гвинт.
Різновиди абатментів за способом виготовлення
Розрізняють стандартні та індивідуальні різновиди абатментів. Перші універсальні та доступні, адже виготовляються серійно. Вони мають різні розміри та форму, що дає змогу забезпечувати якісний результат імплантації та протезування в багатьох клінічних випадках. Індивідуальний абатмент – конструкція, що виготовляється відповідно до анатомічних особливостей конкретного пацієнта. Зазвичай це необхідно у випадках встановлення імплантів передніх зубів, коли є підвищені вимоги до естетики. Абатмент за індивідуальними відбитками чи 3D-моделлю щелепи фіксується так, щоб зубний протез ідеально прилягав до тканин ясен. Тоді відновлення зубів штучною коронкою дає максимально природний і непомітний іншим людям результат.
Класифікація абатментів
Можливість вибору не тільки типу імплантата, а й абатмента дає змогу планувати процедуру імплантації відповідно до фізіологічних особливостей пацієнта та складності клінічної ситуації. Зокрема, якщо імплант встановлюється за двоетапною процедурою, на нього фіксується тимчасовий абатмент. Завдання конструкції – підтримання тканин ясен і формування природного ясенного контуру, поки титановий штифт приживається. Після завершення остеоінтеграції настає етап установки постійного абатмента та його навантаження коронкою – фінальним елементом процедури відновлення зубів.
За нахилом абатмент буває прямим і кутовим. Перші використовуються, коли вісь зуба збігається з віссю імплантата. У результаті зубний протез фіксується під прямим кутом. Зазвичай прямий абатмент встановлюється в процесі відновлення передніх зубів. Кутові конструкції допомагають коригувати кут між титановим штифтом і коронкою (від 17 до 45°), що важливо за наявності фізіологічних особливостей щелепи пацієнта. Їхнє встановлення також бажане в разі малої товщини кісткової тканини. Це сприяє кращій стабільності всієї дентальної системи та міцній фіксації імплантата з коронкою.
За типом фіксації розрізняють абатменти з:
- Гвинтовим кріпленням. Конструкція має гвинтовий механізм, на який кріпиться зубний протез. Для цього в коронці передбачений спеціальний отвір.
- Фіксацією на атачментах. Стабільна посадка коронки забезпечується завдяки спеціальному стоматологічному цементу. Внутрішня частина зубного протеза обробляється цим матеріалом, після чого коронка встановлюється на абатмент.
Перехідник, як і штифт, може бути виготовлений із титану. Такий абатмент обирають для встановлення, з огляду на міцність, 100% біосумісність та довговічність конструкції. У випадку з відновленням передніх зубів частіше обирають цирконієві варіанти, адже вони виготовляються в тон із коронкою та не псують естетику лінії ясен. Керамічний абатмент встановлюється з аналогічних міркувань, а ще він повністю гіпоалергенний.
До спеціалізованих різновидів можна віднести кулястий і мультиюніт-абатмент. Перший фіксується в разі знімного чи умовно-знімного протезування зубів, коли встановлюється 2 чи більше імпланта. Частина абатмента, що з’єднується з коронкою, має сферичну форму. Це популярний варіант імплантації, коли втрачено великий обсяг тканин кістки щелепи. Мультиюніт-абатмент має багатокомпонентну конструкцію та тримається на гвинтовій фіксації. Ці дентальні вироби бувають прямими для передніх зубів і кутовими для молярів, а їхня унікальність полягає в легкому зніманні без розпилювання.
Особливості встановлення абатмента
Протокол встановлення абатмента залежить від того, за яким методом вживляється зубний імплант. Можливий варіант одноетапної та класичної двоетапної установки. У першому випадку використовуються переважно литі та абатменти-мультиюніти з моментальним навантаженням імпланта коронкою. Зазвичай таке рішення необхідне для відновлення зуба в зоні усмішки за один візит до стоматолога.
У разі двоетапної імплантації на титановий штифт спочатку встановлюють тимчасовий абатмент, який замінюють постійним після завершення етапу остеоінтеграції. Також на штучний корінь відразу після імплантації може ставитися заглушка. Через 3-4 місяці на її місці фіксується формувач ясен, з яким пацієнт ходить ще кілька тижнів. Після цього можна встановлювати постійний абатмент і навантажувати його коронкою.
Особливості догляду за ротовою порожниною
Після імплантації зубів важливо приділяти особливу увагу гігієні ротової порожнини, адже недостатній догляд може призвести не лише до негативних наслідків у короткій перспективі, а й до відстроченого периімплантиту, тобто до відторгнення титанового штифта навіть через декілька років після його встановлення.
Загальні рекомендації для підтримання здоров’я ротової порожнини:
- Ретельне чищення зубів двічі на день із використанням неабразивної пасти, щітки середньої жорсткості, ополіскувача та зубної нитки.
- Обмеження фізичної активності відразу після імплантації, щоб не спричинити кровотечу та розходження швів.
- Вживання м’яких продуктів (можна холодних, але не гарячих) після операції та заборона на надто тверду їжу та надмірне жувальне навантаження на готові протезувальні конструкції.
- Виключення куріння та вживання алкоголю в післяопераційний період (краще взагалі відмовитися від куріння, адже це один із ризиків периімплантиту).
- Приймання протизапальних і знеболювальних препаратів за рецептом лікаря.
- Регулярні візити до стоматолога для контролю приживлення та стабільності імплант-системи, а також проходження процедури професійного чищення зубів.
Детальні рекомендації, що враховують особливості клінічної картини (метод втручання, складність операції, вік пацієнта тощо) дасть спеціаліст. Важливо дотримуватися їх у післяопераційний період, а також не забувати контролювати результат терапії і надалі. Для цього потрібно відвідувати стоматолога не рідше, ніж 1 раз на 6 місяців.
Якщо залишилися питання або ж ви хочете записатися на консультацію до уважного та кваліфікованого хірурга-імплантолога, звертайтеся в клініку Ukrainian Dentist Club за номером телефону на сайті або заповнюйте онлайн-форму.
Питання-відповідь
Як встановлюють абатмент?
Абатмент кріплять до імпланту за допомогою гвинтового чи цементного з’єднання.
Коли встановлюють абатменти?
За одномоментної імплантації абатмент встановлюють відразу або через декілька днів перед навантаженням коронкою. Якщо відновлення зубів виконується за двоетапною методикою, постійний абатмент ставиться після остеоінтеграції титанового штифта.
Що таке абатмент?
Абатмент – це перехідник між імплантом і коронкою, що забезпечує стабільну фіксацію протеза та стійкість конструкції до повсякденного жувального навантаження.
Скільки коштують абатменти?
Вартість абатмента залежить від бренду та типу імплант-системи.
Які абатменти найкращі?
Найкращий різновид абатмента обирає лікар відповідно до особливостей конкретного клінічного випадку.