Що робити, якщо випала коронка?
Ціна від 950 грнКоронка – найрозповсюдженіший варіант незнімного протеза, який дає змогу на 100 % відновити анатомію та функції сильно зруйнованої чи втраченої коронкової частини зуба.
Коронка, що виготовлена професійно та з якісного матеріалу допомагає повноцінно пережовувати їжу, має природний вигляд і тривалий термін служби. Однак бувають випадки, коли пацієнт змушений звертатися до стоматолога через те, що зламалася чи випала зубна коронка.
Злетіла коронка із зуба: чому це сталося
Довговічність та естетика протеза зуба залежать від стоматолога-ортопеда, зубного техніка та самого пацієнта. Тому причина, чому злетіла коронка із зуба, може бути наслідком дій кожного з них. Найчастіше конструкції випадають через:
- механічне пошкодження на фоні підвищеного навантаження (вживання надто твердих чи тягучих продуктів, відкривання пляшок зубами тощо);
- появу запалення чи карієсу під коронкою;
- порушення технології під час виготовлення протеза;
- недостатню обробку кореня в разі встановлення штифта;
- невідповідність конструкції (коронка не відповідає анатомії зуба);
- значне обточування кукси, якого зазвичай вимагає металокерамічна коронка;
- використання цементу низької якості чи розцементування коронки на фоні того, що матеріал прослужив тривалий час і почав втрачати характеристики;
- недотримання технології встановлення протеза зуба.
Щоб коронка не випала через власні дії, пацієнт має дотримуватися рекомендацій щодо експлуатації протеза та регулярно відвідувати лікаря для контролю.
Випала коронка: що робити
Якщо ортопедична конструкція випала, не потрібно шукати, чим приклеїти зубну коронку в домашніх умовах. Намагання її самостійного встановлення на місце може призвести лише до пошкодження самої конструкції, дентальних тканин та ясен. Треба якнайшвидше звернутися до стоматолога. Якщо коронка ціла, лікар зазвичай може поставити її назад, тому важливо почистити її та покласти кудись, щоб не загубити.
Якщо відпала коронка за наявності під нею штифта, треба записатися до лікаря на найближчий час, адже виникає високий ризик запального ураження зубного кореня. У період очікування консультації пацієнт має уникати навантаження на зуб, щоб не допустити його додаткового травмування. Якщо протез випав через пошкодження штифта чи кореня, є сильний біль, тому рекомендується прийняти анальгетик.
Часто виникає питання, чим приклеїти зубну коронку на місце, якщо вона випала, але немає змоги оперативно потрапити до лікаря (наприклад, коли пацієнт у відрядженні тощо). У цьому випадку теж не допускаються самостійні маніпуляції, щоб не травмувати зубну тканину. Треба ретельно стежити за гігієною, максимально обережно чистити куксу, щоб не зламати її, та піти до стоматолога за першої ж нагоди.
Можливі рішення в стоматології, якщо випав коронковий протез
Коли відбулася втрата коронки, але вона залишилася цілою, лікар може поставити зубну конструкцію на місце. Для цього робиться повторний зліпок і коронка віддається на корекцію зубному техніку. Якщо зламалася коронка на зубі, лікар замінює її новою. Може знадобитися агресивніше обточування кукси, встановлення штифта чи вкладки. Далі робиться зліпок і передається зубному техніку. Коли нова коронка готова, пацієнт приходить на повторний прийом для її встановлення.
Як запобігти повторному випаданню коронки
Якщо ви боїтеся повторного випадання коронки, важливо чітко дотримуватися порад стоматолога щодо її експлуатації та регулярно ходити на профілактичні огляди. Часто коронкові протези випадають саме через недотримання правил гігієни та ігнорування рекомендацій щодо навантаження. Навіть найміцніша коронка не призначена для гризіння м’яса на кістці, розкушування горіхів, відкривання пляшок зубами тощо.
Щоб знову не відвалилася коронка, варто уникати липкої, тягучої їжі: карамелі, ірисок тощо. Якщо ви страждаєте від бруксизму, необхідно одягати спеціальну захисну капу на ніч. І хоча сама коронка стійка до накопичення нальоту, патогенні бактерії збираються в зоні її прилягання до ясен. Тому не можна забувати про періодичну професійну гігієну ротової порожнини – не рідше 1 разу на 6 місяців.