Рухливість зубів
Ціна від 1 200 грнНезначна рухливість зубів є фізіологічною нормою. Це зумовлено еластичністю зв’язок зубощелепної системи, які забезпечують амортизацію під час жування. Так, зуби добре виконують свою пряму функцію та не руйнуються під повсякденним навантаженням, а їхній рух абсолютно непомітний для людини. Однак явне хитання зубів – патологічний процес, що потребує якнайшвидшого звернення до стоматолога.
Чому з’являється патологічна рухливість зубів
Якщо фізіологічна рухливість зубів є нормою та запорукою правильної роботи зубощелепної системи, то патологічна – ознака стоматологічного захворювання чи загального порушення в організмі. Хитання зуба під час жування, натискання пальцем чи язиком – симптом, що потребує своєчасної діагностики та лікування. Без звернення до лікаря можна отримати серйозні проблеми із зубами аж до їхньої втрати.
Захворювання та стани, що призводять до патологічної рухливості зубів:
- запальні процеси в тканинах ясен, зокрема пародонтит (основна причина);
- широкі щілини між зубами, що провокують зміщення та хитання зубного ряду;
- руйнування зубних коренів через пародонтит, періодонтит, носіння брекетів;
- нерівномірний розподіл жувального навантаження через дефекти прикусу;
- направлений механічний вплив на зуби для їхнього розхитування;
- запалення та каріозні ураження через поганий догляд за зубами;
- ендокринні захворювання та їхні ускладнення;
- обмінні та гормональні порушення;
- травма зубощелепного апарату;
- авітаміноз, дефіцит мінералів;
- вікові зміни.
Точна причина може бути визначена лише лікарем. Якщо ви помічаєте проблеми із зубами, треба негайно звернутися до стоматолога для проходження діагностики. Коли це не стоматологічна причина, спеціаліст порадить, до якого фахівця звернутися далі.
Ступені рухомості зубів за Ентіним:
- Перший ступінь рухомості зубів. Хитання в одному напрямку з обмеженою амплітудою (до 1 мм).
- Другий ступінь рухомості зубів. Збільшення амплітуди руху та хитання в усіх напрямках (вперед-назад, у сторони).
- Третій ступінь рухомості зубів. Вертикальна рухливість на додаток до іншого.
- Четвертий ступінь рухомості зубів. Обертання уражених одиниць навколо осі.
Різні ступені рухомості зубів можуть поєднуватися з іншими симптомами: набряком тканин ясен, кровоточивістю, дисфункцією щелепи, почервонінням ясен. Пацієнтів часто турбує біль, що виникає під час пережовування їжі та чищення зубів. Якщо не розпочати лікування, проблеми із зубами будуть ускладнюватися, зокрема зростатиме ризик їхньої втрати та залучення до патологічного процесу сусідніх одиниць.
Метод діагностики рухливості зубів
Виявлення рухливих зубів не потребує зусиль, адже пацієнт сам помічає хитання під час натискання язиком, жування та іншого механічного впливу. Діагностики вимагає саме причина втрати стабільності, щоб визначити подальшу стратегію лікування.
Методи оцінки рухомості зубів:
- Візуальний метод. На огляді лікар може виявити запальні процеси тканин ясен. Запалення проявляється набряком, кровоточивістю, почервонінням.
- Обстеження пародонтальних кишень. Використання спеціального зонда дає змогу визначити їхню глибину та помітити атрофію тканин ясен.
- Апаратний метод. Діагностика за допомогою рентген-апарату виявляє інфекції, порушення, які спричинила травма, та руйнування твердих тканин зубів через захворювання. Комп’ютерна томографія (КТ) дає найповніше уявлення про стан твердих і м’яких тканин щелепи.
Оптимальний метод діагностики зубного ряду чи їхню комбінацію призначає лікар після первинного огляду та збору анамнезу.
Особливості лікування рухливих зубів
Метод лікування обирає стоматолог на основі отриманих результатів обстеження. Зуби на перших стадія хитання можуть відновитися самостійно, якщо прибрати причину порушення їхньої стабільності. У запущених випадках потрібні радикальні втручання.
Способи лікування рухливості зубного ряду:
- Професійне чищення зубів. Масивні зубні відкладення можуть розхитувати зуби, тому їх необхідно своєчасно видаляти. Такий догляд за зубами проводиться не рідше 1 разу на 6 місяців (частіше за показаннями).
- Кюретаж пародонтальних кишень. У разі утворення глибоких кишень проводиться їхнє очищення від бактерій, відмерлих тканин, нальоту та решток їжі. Там можуть формуватися і тверді зубні відкладення (під’ясенний камінь), що призводять до додаткової травматизації тканин і потребують видалення.
- Лікування ясен. Зазвичай це комплексний метод, що включає професійну гігієну, медикаментозну терапію запальних процесів, PRF-терапію, пластику ясен тощо.
- Шинування. Спеціальна конструкція (шина) фіксує рухливі зуби, з’єднуючи їх зі здоровими. Шинування забезпечує стабільність рухливої ділянки зубного ряду, однак цей метод працює в разі незначних проблем із зубами.
- Бюгельне протезування. Бюгельна конструкція допомагає у випадках середнього ступеня хитання зубів, якщо рухливість зачіпає не всі зубні одиниці.
Коли шинування та встановлення бюгельного апарату не дає бажаного результату, то стоматолог може призначати радикальне лікування – видалення уражених зубів, їхню заміну імплантами та навантаження штучними зубами (коронками). Це повноцінна операція, адже імплант вживляється до кістки щелепи.
Чому не можна ігнорувати проблему із зубами
Рухливість зубів – важкий симптом сам по собі. Але відсутність своєчасного лікування може призвести до ще серйозніших наслідків, серед яких сильний біль, атрофія тканин ясен, порушення в структурі кісткових тканин щелепи, гіперчутливість, хронічний галітоз, гнійні запалення тканин пародонту, періодонтит, остеомієліт. Зрештою, хитання зубів призводить до їхньої втрати. Водночас страждає не тільки та ділянка, де виникла рухливість, а всі зуби через ослаблення зв’язкового апарату.
Якнайшвидше зверніться до клініки UkrDentClub, якщо помічаєте рухливість чи будь-які інші проблеми із зубами.
Питання-відповідь
Чому рухаються зуби?
Рухливість зубів виникає через різні причини, однак найрозповсюдженішою лишається пародонтит. Також хитання зубів часто спричиняють патології прикусу, періодонтит та широкі щілини між зубами, що порушуються стабільність зубного ряду.
Що робити, якщо рухається постійний зуб?
За перших ознак хитання зуба потрібно звернутися до стоматолога для діагностики та пройти запропоноване лікування, щоб зберегти уражену одиницю.