Неправильний прикус: причини та як виправити
Безкоштовна консультаціяПрикус зубів – положення, яке займають одиниці верхнього та нижнього ряду під час змикання щелеп. За правильного прикусу зуби розташовуються рівно та симетрично, а усмішка виглядає природно. Однак патології формування зубного ряду трапляються дуже часто, з огляду на цілу низку причин. Тому пройти ортодонтичне лікування треба 80-90 % людей. На щастя, сьогодні легко підібрати оптимальний метод виправлення.
Патології та порушення прикусу не завжди очевидні. Деякі абсолютно непомітні для оточення, але вони однаково впливають на здоров’я кожного зуба та порожнини рота загалом. Неправильний прикус – одна з основних причин розвитку карієсу та багатьох інших стоматологічних захворювань. Тому його виправлення залишається важливим елементом профілактики цих проблем. Часто ортодонтичне лікування займає багато часу та потребує значних витрат, однак це розумна інвестиція в здоров’я зубів та всього організму. Тому далі розбираємося, що є патологією та як змінити прикус.
Як розвивається прикус і що вважається нормою
Прикус починає формуватися ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плоду, коли закладаються структури щелеп. Цей процес триває, поки не виростуть усі постійні зуби.
Основні етапи формування прикусу в дитячому віці:
- З народження до прорізування першого зуба. Спостерігається активний розвиток зубощелепних структур. Перші порушення прикусу (змикання щелеп, положення язика в роті) на цьому етапі трапляються на фоні неправильного вигодовування.
- Від появи першого зуба до віку 3 років. За цей період з’являються всі молочні зуби. Вони мають тонкі корені, що готують місце для постійних зубів і зникають природним чином до початку їхнього прорізування.
- Від 3 до 6 років. У цьому віковому проміжку молочні зуби вже сформовані та забезпечують повноцінну жувальну функцію та чіткість мовлення.
- Від 6 до 15 років. Відбувається випадання молочних зубів і початок прорізування постійних. Водночас продовжують формуватися структури щелеп. Характерний дефект для молочного прикусу – широкі міжзубні проміжки – зазвичай зникає на цьому етапі або ж порушення стає менш вираженими.
У підлітків 15-16 років формування зубощелепних структур завершується, тому можна говорити про патологічний чи правильний прикус зубів. Однак у дорослому віці ще відбувається прорізування зубів мудрості (вони є в 90-95 % людей). Їхній ріст – одна з причин порушення прикусу, якщо довжини щелеп не вистачає для розміщення вісімок.
Порушення прикусу можливе на кожному з названих етапів. Тому треба контролювати процес прорізування зубів і формування анатомії щелеп із раннього віку. Водити дитину до стоматолога потрібно вже з 2-3 років. Тоді ортодонт помітить неправильний прикус на ранній стадії та призначить оптимальне лікування для його виправлення. Крім того, не можна забувати про профілактику: збалансований раціон із достатньою кількістю твердих овочів і фруктів, ретельну гігієну ротової порожнини, своєчасну корекцію шкідливих звичок у дитини (смоктання пальця, гризіння олівців тощо).
Фізіологічний або правильний прикус зубів у дорослих – змикання (оклюзія) зубів без утворення щілин, прогалин, кісткових виступів і неправильного розташування всіх чи окремих одиниць зубного ряду. Усі зуби мають перебувати на центральній лінії. Це передбачає і правильну форму щелеп: нижня – параболічна, верхня – напівовальна. За відсутності патології прикусу нижній і верхній ряд зубів ідеально виконують жувальну функцію, забезпечують чіткість мовлення та високу естетику усмішки.
Ознаки відсутності порушення прикусу в ортодонтії:
- утворення ідеального контакту між зубами верхньої та нижньої щелепи;
- симетричне розташування різців (центральних передніх зубів) та перебування на лінії, що уявно ділить обличчя на праву та ліву сторону;
- відсутність прогалин, щілин та інших дефектів зубного ряду;
- змикання щелеп, коли верхній ряд перекриває зуби нижнього ряду на ⅓.
Однак на 100 % ідеальним від природи прикус бути не може, тому в ортодонтії радше говорять про варіанти норми, коли немає явних відхилень.
Не вимагають ортодонтичної корекції:
- ортогнатичний прикус – верхні зуби приховують нижні приблизно на третину;
- прогнатичний прикус – передні зуби незначно нахилені вперед, що не впливає на оклюзію та не спричиняє інші порушення;
- прогенічний прикус – верхній зубний ряд незначно виступає вперед;
- прямий прикус – верхівки верхніх зубів прямо стикаються з верхівками нижніх.
В усіх інших випадках прикус неправильний і потребує відповідного лікування.
Що таке неправильний прикус: наслідки для здоров’я
Очевидно, що порушення прикусу прямо впливають на здоров’я ротової порожнини. У разі неправильного змикання щелеп жувальне навантаження розподіляється на зуби нерівномірно, відповідно, порушується функція пережовування їжі. Ускладнюється і гігієна порожнини рота, що сприяє розвитку різних захворювань зубів та ясен (карієсу, гінгівіту, періодонтиту, пародонтиту тощо). У складних випадках порушення прикусу призводять до неправильного функціонування та руйнування щелепних суглобів.
Якщо є неправильний прикус, наслідки можуть бути і для:
- Мовлення. Дефект положення язика/зубів веде до складнощів із вимовлянням окремих звуків, тому мовлення стає нечітким чи незрозумілим.
- Органів ШКТ. Порушення прикусу часто фігурують серед причин захворювань шлунково-кишкового тракту, бо недостатнє пережовування їжі ускладнює процес травлення або ж може виділятися надмірна кількість шлункового соку.
- Шийно-плечового відділу хребта та постави. Деякі патології прикусу призводять до неправильного положення голови. Наприклад, людина сильно нахиляє її вперед, постійно перенапружуючи м’язи плечей і шиї.
- Загального самопочуття. Якщо дефект зубощелепних структур значний, може з’являтися біль у м’язах обличчя, шум у вухах, мігрені тощо.
- Психічного стану. У разі неправильного прикусу псується естетика усмішки, може виникати значна асиметрія обличчя та інші порушення, що шкодять зовнішньому вигляду. На фоні цього розвиваються комплекси та навіть психічні розлади.
Тому ортодонтичне лікування – можливість попіклуватися не тільки про стан зубів, а й організму загалом. На щастя, неправильний прикус у дорослих не є вироком завдяки сучасним методам виправлення. Зараз можна виправити різні вроджені та набуті патології прикусу практично в будь-якому віці.
Причини порушення прикусу
Вроджені дефекти прикусу стають наслідком спадкових чинників. Зокрема, генетично закладаються форма та розмір щелеп. Звідси такі патології, як звуження щелепи, вовчий прикус, виступання окремих одиниць у зубному ряду вперед тощо. У деяких випадках на формування зубощелепних структур у плода впливають захворювання, перенесені матір’ю під час вагітності. Особливо небезпечними є хвороби на I триместрі.
Серед причин набутого неправильного прикусу:
- Харчування. Відсутність потреби пережовувати тверду їжу часто призводить до порушення розвитку нижньої щелепи. Тому стоматологи радять включати до раціону дитини достатню кількість твердих овочів і фруктів. Те ж стосується вигодовування в ранньому віці. Форма соски має бути такою, щоб дитині треба було докладати зусиль під час смоктання молока. Тоді м’язи ротової порожнини та структури щелеп розвиватимуться правильно та пропорційно.
- Хронічні ЛОР-захворювання. Без своєчасного й адекватного лікування риніту, гаймориту, ларингіту, викривлень носової перегородки тощо виникає ротове дихання, на фоні якого формується неправильний прикус зубів.
- Шкідливі звички. Довге використання пустушки, смоктання пальця, гризіння різних предметів, кусання щоки – серед основних причин неправильного прикусу в дітей молодшого віку. Також впливає сон із закинутою назад головою.
- Захворювання та вади розвитку кісток. Різні порушення будови та структури кісткової тканини призводять і до деформації щелеп.
Неправильний прикус у дорослих може стати наслідком зміщення верхнього чи/та нижнього ряду внаслідок прорізування зубів мудрості чи отриманих травм.
Патологічний прикус: види та характерні ознаки патології
У разі формування неправильного прикусу не завжди є видимі порушення. У деяких випадках відхилень візуально майже не помітно, тоді як в інших той чи інших дефект зубів може бути явним. У будь-якому випадку діагностику та виправлення прикусу має проводити кваліфікований ортодонт.
Основні види неправильного прикусу:
- мезіальний прикус – сильне зміщення нижньої щелепи щодо верхньої;
- дистальний прикус – висування верхньої щелепи та нависання над нижньою;
- перехресний прикус – перехрещування зубів нижньої та верхньої щелеп з однієї чи обох сторін;
- глибокий прикус – верхні зуби перекривають нижні на понад третину;
- відкритий прикус – порушення (відсутність) змикання зубів у фронтальній чи бічній частині зубного ряду.
Доволі часто в пацієнтів поєднуються різні види патологічних прикусів, що вимагає особливо ретельного підходу до ортодонтичного лікування.
Діагностика неправильного прикусу в дорослих
Діагностувати порушення прикусу може тільки стоматолог-ортодонт. Незалежно від їхніх причин і різновиду проводиться апаратне дослідження: рентгенографія чи КТ. Така процедура потрібна, щоби комплексно оцінити клінічну картину й обрати оптимальний метод виправлення виявленої патології прикусу.
Звернутися до ортодонта для діагностики та проходження лікування потрібно, якщо:
- спостерігається дефект мовлення (зазвичай складнощі з вимовлянням шиплячих і твердих звуків);
- присутнє значне викривлення щелепи;
- турбує проблема кровоточивості ясен;
- утворюється велика кількість зубного нальоту на окремих зубах;
- відсутнє змикання зубного ряду у фронтальній чи бічній проєкції;
- є нерівномірний розподіл жувального навантаження, через що болить суглоб;
- наявні візуально помітні порушення в зубному ряду (скупченість, великі щілини тощо).
Ці порушення серед основних причин для звернення до ортодонта. Однак не варто відкладати візит до лікаря, якщо турбує будь-який інший дефект усмішки чи жувальної функції.
Як виправити неправильний прикус та обрати оптимальний метод лікування
Сучасна ортодонтія пропонує доволі велику кількість способів, як виправити прикус. У дитячому віці гарний результат дають ортодонтичні пластинки та трейнери, тоді як у дорослих – брекети та елайнери (прозорі капи на зуби). У деяких складних випадках порушення прикусу необхідне хірургічне втручання.
Як діє кожен метод виправлення дефектного прикусу:
- Елайнери (ортодонтичні капи). Це знімні конструкції, що дають змогу виправити прикус, якщо його дефект виражений незначно. Капи виготовляються окремо для кожного пацієнта, тому повторюють анатомічні особливості кожного зуба. Носити елайнери треба 20-22 години на добу. Механічний тиск конструкції на зуби дає змогу зубному ряду поступово переміститися в правильне положення.
- Брекети. Це також метод механічного виправлення неправильного прикусу, та брекети діють ефективніше, тому можуть виправити зубний дефект середньої та високої складності. Брекети – система із замків і металевої дуги, що тисне на зуби, створюючи навантаження для їхнього зміщення в потрібний бік. Брекети – незнімний різновид ортодонтичної конструкції.
- Хірургічне лікування. Складні патології кісткової та м’яких тканин не можна усунути консервативно, тому призначається хірургічне втручання.
Оптимальний метод, як виправити неправильний прикус, підбирає ортодонт на основі причин порушення та результатів діагностики. Якщо призначаються брекети чи елайнери на зуби, лікування триватиме 1,5-3 роки. У цей період треба регулярно ходити до стоматолога, який стежитиме, щоб виправлення дефектів було ефективним.