Навіщо зашивають ясна після видалення зуба
Ціна від 1 100 грнЕкстракція зубів – хірургічний метод лікування, що використовується тільки в крайніх випадках. Однак іноді її не уникнути, з огляду на сильну рухливість зуба, перелом його кореня, надкомплектність (зайві одиниці), патологічний ріст тощо.
У яких випадках після видалення зубів зашивають рану
Шви після видалення зуба необхідні не в усіх випадках. Рішення про їхнє накладання приймається стоматологом, з огляду на складність операції, розташування одиниці та очікуваний обсяг кровотечі. Якщо екстракція не потребує додаткових розрізів, тобто зуб просто розхитується та витягується з лунки, ушивання рани непотрібне, адже тоді травмування тканин обмежене та не спричиняє сильної кровотечі.
Шви після видалення зуба накладаються обов’язково в разі:
- складного видалення вісімки (дистопованого, ретинованого чи неправильно розташованого зуба мудрості зі значним викривленням кореня);
- необхідності профілактики кровотечі в пацієнтів з гінгівітом, пародонтитом чи патологіями кровоносної системи, що призводять до порушень згортання;
- моментальної імплантації, коли імплант вживляється безпосередньо в лунку від видаленого зуба.
Деякі пацієнти мають думку, що ушивання рани на яснах – просто додаткові витрати та незручності, адже необхідні повторні консультації зі стоматологом для контролю загоєння та зняття швів. Однак зашивання рани ніколи не проводиться, якщо цього не потребує клінічний випадок. Тому важливо дотримуватися рекомендацій лікаря та прийти зняти шви у призначений час.
Навіщо зашивають ясна
Розбираючись, навіщо зашивають рану на яснах, варто зазначити, що складна чи атипова екстракція призводить до значної травматизації м’яких тканин, а можливо і кістки щелепи. Відповідно, загоєння потребуватиме тривалого часу, а шви допоможуть прискорити цей процес. Нитки накладаються на краї рани та стягують їх, щоб ясна максимально відновили свою цілісність та природну бар’єрну функцію.
Шви на ясна після проведеної екстракції:
- швидко зупиняють кровотечу;
- зберігають кров’яний згусток у лунці;
- зменшують больові відчуття в післяопераційний період;
- слугують захистом рани від потрапляння бактерій і часток їжі.
Додатковою функцією, яку виконує накладання швів, є збереження естетичної форми ясенного краю. Ясна не деформуються, не змінюють колір, не зменшуються в об’ємі, що часто допомагає уникнути необхідності гінгівопластики в майбутньому.
Які матеріали використовуються для ушивання ясен
Шви в стоматології поділяються на такі, що розсмоктуються та не розсмоктуються. У першому випадку використовуються нитки біорозкладного типу. Це такі матеріали, як кетгут, лавсан, капрон, поліпропілен. Вони стягують ясна та деякий час утримують краї рани, після чого починають розчинятися. Період, через скільки розсмоктуються шви після видалення зуба, залежить від особливостей організму та того, які нитки були використані. Біорозкладні матеріали мають такі переваги, як відсутність необхідності зняття та можливість накладання на внутрішні тканини. Однак на їхній поверхні можуть накопичуватися бактерії, а також є ризик алергічної реакції на нитки.
Також на ясна після операції можуть накладатися матеріали, які не розсмоктуються. Це бавовняні, шовкові чи льняні нитки. Вони відрізняються міцністю та мають виражені антибактеріальні властивості. Однак їх не можна накладати на внутрішні тканини, адже для їхнього зняття після загоєння доведеться розрізати зовнішню слизову оболонку, що вже зрослася. Також недоліком є необхідність повторного візиту до стоматолога, щоб зняти шви, адже без цього ясна можуть запалитися та спричиняти сильний біль.
Як доглядати ясна після накладання швів
Шви не потребують спеціального оброблення, але до повного загоєння треба ретельно доглядати ясна та ротову порожнину загалом. Щоб частки їжі не потрапили у свіжу лунку, не рекомендується їсти впродовж перших 3-4 годин після процедури екстракції.
Як правильно доглядати ясна до зняття швів після видалення зуба:
- вживати м’які та рідкі продукти протягом тижня, щоб не ретравмувати ясна;
- виключити їжу та напої, що подразнюють слизову оболонку (гаряче, кисле тощо);
- утримуватися від паління та вживання алкоголю впродовж 14 днів;
- не допускати фізичних перевантажень та термічного впливу (сонячні ванни, баня, сауна), що можуть спровокувати відновлення кровотечі з рани;
- приймати ліки (знеболювальні, антибіотики тощо), призначені стоматологом;
- чистити зуби та ясна ретельно, але не допускати механічного впливу на лунку;
- робити антибактеріальні та протизапальні полоскання за рецептом лікаря;
- не жувати та не спати на тому боці, де проведена операція.
Якщо не дотримуватися рекомендацій, можна пошкодити кров’яний згусток у лунці, що небезпечно розвитком її запалення – альвеоліту. Також серед ускладнень трапляються ситуації, коли нитки були механічно пошкоджені, після чого розійшовся шов після видалення зуба. У цьому випадку він накладається стоматологом повторно.
Шви не можна зняти до повного зростання країв рани. Цей процес займає приблизно 1,5-2 тижні в разі екстракції однокореневих зубів та до 20 днів – багатокореневих. Але й занадто довге їхнє носіння призводить до ускладнень: запалення рани, вростання нитки в слизову оболонку, появи новоутворень тощо. Багатьох пацієнтів цікавить, чи боляче знімати шви після видалення зуба. Зняття проводиться стоматологом під якісною місцевою анестезією, тому не потрібно турбуватися про дискомфорт і біль.
Що впливає на швидкість, з якою загоюються ясна
Швидкість загоєння рани після видалення зуба відрізняється залежно від клінічного випадку: обсягу втручання, наявності ускладнень, віку пацієнта, особливостей організму (гормонального фону, правильності роботи імунної системи тощо) та дотримання всіх післяопераційних рекомендацій. Загоєння рани триває довше в літньому віці, на фоні системних захворювань організму (серцево-судинних, цукрового діабету тощо) та в людей, що мають дефіцит білка в раціоні.