Що таке карієс та яку небезпеку він несе

Карієс – повільне руйнування дентину (твердої тканини зуба) через кислоти та токсичні речовини, які виділяє патогенна мікрофлора. Говорячи про те, що таке карієс, важливо розуміти, що в порожнині рота завжди є певна кількість хвороботворних бактерій. Але карієс зуба розвивається на фоні значного збільшення їхньої кількості та активізації життєдіяльності. Ідеальним середовищем стає накопичення зубного нальоту та каменю на важкодоступних поверхнях зубів. Бактерії живуть і харчуються в цих відкладеннях, продукуючи ще більше кислот, що руйнують тканини емалі та дентину.

Без лікування карієсу на початковій стадії спостерігається все глибше ураження зуба. Говорячи, як виглядає карієс, варто зазначити, що він починається з непомітної білої плями – маркера демінералізації емалі зуба. Далі ураження прогресує, сягаючи тканин дентину, пульпи та періодонту. Якщо не лікувати карієс, каріозна порожнина постійно поглиблюватиметься, поки не призведе до тотального руйнування коронки. Єдина можлива процедура в цьому випадку – видалення залишків зуба та протезування.

Причини розвитку карієсу зубів

Як було вказано вище, карієс зубів виникає через активність патогенної мікрофлори в ротовій порожнині. Каріозні ураження можуть виникати на фоні генетичної схильності до цього захворювання. До частого розвитку карієсу призводять особливості будови емалі, дентину, пульпи, зубного кореня та інших структур зубів. Але зазвичай причини виникнення карієсу – це супутні негативні чинники.

У більшості випадків карієс розвивається на фоні:

  • обмінних порушень;
  • захворювань органів ШКТ;
  • незбалансованого раціону;
  • ослабленої імунної системи;
  • порушень правил повсякденної гігієни;
  • дефектів прикусу (широких щілин, скупченості зубів тощо);
  • дефіциту вітамінів і мінералів (кальцію, фосфору вітаміну D тощо);
  • хронічних патологій, що порушують секрецію та змінюють склад слини.

Негативно впливають на здоров’я зубів загалом і підвищують ризик розвитку карієсу такі чинники, як часті застудні захворювання та зловживання солодощами, солодкими газованками, продуктами з високим вмістом вуглеводів (наприклад, здобною випічкою). Зуби та кісткові тканини щелепи мають отримувати необхідне жувальне навантаження, тому відсутність у раціоні твердих фруктів та овочів теж погіршує їхній загальний стан. А якщо не відвідувати стоматолога двічі на рік, є велика ймовірність виявлення карієсу зуба вже в запущеній стадії, коли необхідне складне лікування чи навіть видалення.

Лікування карієсу: причини розвитку, різновиди захворювання та методи лікування

Різновиди карієсу зубів

Різні типи захворювання діагностуються відповідно до локалізації ураження. Це може бути фісурний (карієс у заглибленнях на верхівці коронки зуба), апроксимальний або міжзубний карієс, пришийковий або прикореневий карієс.

Також розрізняють 4 стадії карієсу зуба:

  1. Каріозна пляма – біла ділянка демінералізації емалі.
  2. Поверхневий карієс – потемніння, що свідчить про початок руйнування емалі.
  3. Середній карієс – ураження тканини дентину.
  4. Глибокий карієс – поглиблення каріозної порожнини до пульпи (ускладнення цієї стадії – пульпіт).

Якщо спостерігається руйнування раніше здорової одиниці, діагностується первинний карієс, зуба після пломбування – вторинний.

Симптоми карієсу зубів

У разі регулярного відвідування стоматолога для профілактики лікар помітить карієс ще на етапі білої плями чи незначного потемніння, коли захворювання ще не потребує складного лікування. Однак багато пацієнтів звертаються по допомогу, коли симптоми стають очевидними. Типовими ознаками карієсу стає потемніння емалі, її чутливість до холодного, гарячого, солодкого, кислого та механічних подразників. Зокрема, виникає біль, схожий на короткий удар струмом під час жування та чищення зубів.

З поглибленням каріозної порожнини зуба симптоми стають вираженішими. Інтенсивні больові відчуття, що не стихають навіть за відсутності подразників, спостерігаються на стадії глибокого карієсу, коли відбувається ураження пульпи – судинно-нервового пучка. Пульпіт зуба – ускладнення, що провокує додаткові симптоми: запалення ясен, набряк тощо. Без лікування захворювання може переростати в періодонтит зуба.

Діагностика карієсу зубів

Лікар діагностує карієс візуально за білими каріозними плямами чи ділянками потемніння, коли вже почалося руйнування твердої тканини зуба. Однак для розуміння обсягу патологічного процесу обов’язково проводиться рентгенографія. Дослідження дає змогу визначити глибину каріозної порожнини та ураження прилеглих тканин ясен чи/та сусідніх зубів. Щоби виявити візуально непомітні ділянки карієсу, проводиться ультрафіолетове дослідження. Зуби вкриваються спеціальним барвником, який під УФ підсвічує ділянки здорової емалі, натомість зони карієсу залишаються темними. За цим принципом працює і вітальне фарбування. На зуби наносять барвник, який фарбує здорову емаль та візуально виділяє зони карієсу, адже там колір зубів не змінюється.

Найлегше лікувати захворювання на стадії білої плями, коли уражений тільки верхній шар емалі. Гарний результат у цьому випадку дає процедура ремінералізації. Якщо ж карієс досяг тканини дентину, без пломби вже не обійтися.

Лікування карієсу: причини розвитку, різновиди захворювання та методи лікування

Як лікувати карієс: відновлення зуба пломбою

Метод, як лікувати карієс, обирає стоматолог з огляду на симптоми та результати діагностики. На початковій стадії карієсу гарний результат дає фторування емалі зуба. На пошкоджені ділянки наноситься спеціальний засіб із фтором, після чого на зубі не залишається плями. У деяких випадках лікування карієсу передбачає протравлювання емалі, щоб запечатати всі пори й уповільнити процес руйнування зуба.

Як лікують карієс на середній стадії:

  1. Знеболювання (місцеве).
  2. Видалення всіх уражених тканин зуба.
  3. Антисептичне оброблення порожнини, що утворилася в зубі.
  4. Сушіння зуба та нанесення гелю, що покращує зчеплення з пломбою.
  5. Підбирання відтінку пломби відповідно до кольору зуба.
  6. Пломбування за технологією відповідно до обраного матеріалу пломби.
  7. Фінальне підганяння пломби та шліфування її поверхні.

Відповідаючи на питання, як вилікувати карієс на глибокій стадії, треба зазначити, що пломбування тут буде недостатньо. Формування глибокої каріозної порожнини в зубі призводить до запалення пульпи. Щоби зняти гострий біль від глибокого карієсу, лікар спершу проводить видалення нерва. Після депульпації та очищення зуба від каріозних елементів порожнина закривається тимчасовою пломбою. Якщо запалення вдалося зняти без розвитку інших ускладнень, видалення тимчасової пломби та встановлення постійної проводиться на 4-7 день після першого етапу лікування карієсу.

Пломби для лікування карієсу зуба

Доступним різновидом є склоіономерні пломби. Вони легко підбираються під зуби за відтінком, демонструють гарну адгезію та містять фтор, що є профілактикою вторинного каріозного ураження. Однак склоіономери доволі швидко руйнуються, тому лікування ними зазвичай практикується в разі карієсу молочних зубів. Також використовують композитні матеріали. Композитні пломби з хімічним затвердінням надійні, але процес їхнього встановлення вимагає багато часу. Тому популярніші фотополімерні різновиди.

Переваги фотополімерних пломб для лікування карієсу зуба:

  • підвищена міцність;
  • строк служби від 5 до 15 років;
  • широка палітра для простого вибору під відтінок зуба;
  • зручна пастоподібна консистенція для якісного заповнення порожнини;
  • можливість накладати матеріал шарами зі швидкою полімеризацією кожного під світлом УФ-лампи.

Лікування карієсу правильно підібраною пломбою забезпечує оптимальний результат, а ретельне ставлення до гігієни ротової порожнини в майбутньому дає змогу зберегти цілісність зуба. Для оптимального результату процедури пломбування план терапії складається індивідуально на основі діагностики й особливостей клінічної картини.

Ускладнення карієсу зуба

Коли відбувається руйнування зуба через карієс, лікування дає змогу запобігти його втраті з необхідністю подальшого протезування. Тому важливо звернутися до лікаря на ранніх стадіях, коли можна обійтися пломбою. Якщо захворювання не лікувати, воно призводить до поширення інфекції, запалення прилеглих тканин, зокрема кореня, та втрати зуба через тотальне руйнування.

Серед розповсюджених ускладнень карієсу:

  • тріщини та відколи – крихкість коронки через стоншення стінок зуба;
  • пульпіт – запалення пульпи (судинно-нервового пучка);
  • періодонтит – запалення прикореневих тканин;
  • абсцес, флегмона – гнійне новоутворення.

Якщо зуби вражає пульпіт, спостерігається сильний больовий синдром. Без лікування на цій стадії інфекція може розповсюджуватися на кістку щелепи.

Способи профілактики карієсу

Лікування карієсу: причини розвитку, різновиди захворювання та методи лікування

Повсякденна профілактика – це легше та дешевше, ніж лікувати ураження зуба. У деяких випадках схильність до захворювання є генетичною чи спостерігається на фоні дефектів прикусу. Однак зазвичай розвиток карієсу зуба – наслідок неправильної гігієни, вживання шкідливих продуктів, ослаблення імунної системи тощо.

Для дієвої профілактики карієсу зуба необхідно:

  • чистити зуби двічі на день, не забуваючи про ополіскувач і зубну нитку;
  • полоскати рот (навіть просто чистою водою) після кожного приймання їжі;
  • двічі на рік відвідувати стоматолога та робити професійне чищення зубів;
  • своєчасно звертатися до лікаря, якщо болять зуби чи є інші тривожні симптоми;
  • зменшити кількість шкідливих продуктів (швидких вуглеводів, солодощів) та додати до раціону більше зелені, круп, свіжих фруктів та овочів;
  • почати ортодонтичне лікування, якщо є проблеми з прикусом;
  • не допускати дефіциту мінералів і вітамінів в організмі.

Якщо профілактичні огляди в стоматолога будуть регулярними, лікар виявлятиме ознаки карієсу на початкових стадіях, коли відновлення анатомії та функцій зуба ще не потребуватиме складних і дорогих процедур. Звертайтеся до клініки UkrDentClub для професійної та комплексної стоматологічної допомоги.