Хитається зуб у дорослого: що робити

Розхитування зубів – серйозний симптом, який не можна залишати поза увагою. Його ігнорування часто призводить до швидкого прогресування патологій ясен і кісткових тканин, а в результаті – до випадання зубів. Що робити, якщо хитається постійний зуб? Важливо не займатися самодіагностикою, а відразу піти в клініку до стоматолога, який проведе необхідні обстеження ясен, кореня зуба, кісткових тканин щелепи тощо. Якщо проблема не стоматологічна, треба звернутися до вузьких спеціалістів, щоб визначити причину хитання та почати комплексне лікування.

Хитається зуб - причина і лікування

Симптоми хитання зубів у дорослих та можливі ускладнення

Патологічна рухливість зубів – стан, що значно погіршує жувальну функцію, відповідно, створює складнощі в процесі приймання їжі. Супутніми симптоми можуть бути біль під час натискання на зуб (зазвичай свідчить про захворювання пародонта чи кореня), набряк ясен та інших м’яких тканин, неприємний присмак і поганий запах із ротової порожнини. Також розхитаність часто провокує нервозність і тривожність, адже ризики випадання зубів лякають багатьох людей і призводять до комплексів.

Необхідно якнайшвидше звернутися до стоматолога, щоби пройти обстеження, знайти захворювання та розпочати його лікування. Ігнорування проблеми загрожує не тільки втратою естетики посмішки, а й серйозними наслідками для здоров’я. Наприклад, у разі розвитку кісти та її ускладнення гранульомою є ризики інфікування кісткових тканин, серцево-судинної системи та інших органів через інфекційно-гнійний процес.

Чому хитаються постійні зуби в дорослих

Для початку правильного лікування, важливо знайти першопричину, чому хитається постійний зуб. Основна порада стоматолога – не займатися самодіагностикою, адже вона призводить хіба до серйозного запалення ясен і втрати зубів. Лікар проведе огляд і визначить метод дослідження (рентгенографію, КТ тощо).

Серед причин, чому хитаються передні зуби та/або моляри:

  • Ураження тканин пародонту. Розхитаність зубів на фоні запалень і дистрофічних змін ясен – не рідкість у стоматологічній практиці. Ураження альвеолярної кістки, що утримує зуб, призводить до його патологічної рухливості.
  • Механічні пошкодження та травми. Удари в нижню частину обличчя, жування занадто твердої їжі, відкривання пляшок зубами тощо – ще одна причина, чому корінний зуб починає хитатися.
  • Попередньо проведені стоматологічні процедури. Коли хитається передній зуб, то часто проблемою є його надмірне навантаження реставрацією.
  • Вікові зміни. У літніх людей зуби хитаються через поступову резорбцію кістки щелепи, опущення ясен та ослаблення зубних зв’язок.
  • Проблеми з прикусом. Пацієнти з неправильним прикусом можуть страждати від дисфункції щелепних суглобів, бруксизму тощо, що призводить до передчасного зношування зубів та їхньої патологічної рухливості.

Корінний зуб може почати хитатися через обмінні порушення, метаболічні зміни, дефіцит мінералів і мікроелементів в організмі. Так, зуби часто страждають у вагітних, адже вони стикаються зі швидкою втратою кальцію та фосфору. Якщо ж хитається зуб мудрості, це може свідчити про запущений перикороніт у процесі прорізування, ураження карієсом чи патологічну анатомію вісімки.

Хитається кутній зуб:

Методи лікування хитання зубів у дорослих

Протидіяти хитанню зубів можна консервативними та хірургічними способами залежно від причини захворювання та запущеності стану. Оптимальний метод лікування завжди підбирається індивідуально, щоб максимально зміцнити зуби та тканини ясен, а також не допустити видалення одиниць, які можна зберегти.

Серед поширених консервативних методів, якщо хитається корінний зуб:

  • Шинування. На зубний ряд накладається спеціальна фіксувальна конструкція, що утримує патологічно рухливі зуби на місці.
  • Лікування ясен. Якщо проблему спричиняє інфікування та запалення ясен, проводиться терапія виявленого захворювання ротової порожнини (гінгівіту, пародонтиту тощо). У складних випадках допомагає пластика ясен.
  • Ортодонтичне лікування. У разі проблем із прикусом пацієнту рекомендуються брекети, елайнери тощо.

Якщо захворювання призвело до значного поглиблення пародонтальних кишень, може знадобитися клаптева хірургія. Кісткова пластика відновлює дефіцит кісткової тканини. Коли зуб не можна зберегти, проводиться його видалення та протезування.

Профілактика розхитування зубів у дорослих

Запобігти хитанню допомагає ретельна гігієна ротової порожнини, розв’язання проблем із прикусом, регулярні візити до стоматолога та професійна чистка зубів, правильний раціон, відмова від шкідливих звичок і турбота про здоров’я загалом. Якщо ж у вас уже хитається постійний зуб, важливо звернутися до лікаря для призначення відповідного лікування та дотримуватися рекомендацій.

Хитаються Зуби - Як зміцнити розхитані зуби

Питання-відповідь

Що робити, якщо хитається постійний зуб?

Помітивши розхитування постійного зуба, важливо якнайшвидше звернутися в клініку до стоматолога, щоб знайти причину патологічної рухливості та почати лікування виявленого захворювання.

Як зміцнити зуби та запобігти їхньому розхитуванню?

Для міцності зубів важливо дотримуватися ретельної гігієни ротової порожнини, уникати травм і механічних пошкоджень, правильно харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок, не пропускати огляди в стоматолога та процедури професійного чищення. Допомагають зміцнювати зуби м’який масаж ясен і використання фтормістких засобів.