Що таке гіпоплазія зубної емалі

Гіпоплазія емалі – це порушення її структури та якості, що значно підвищує ризики карієсу. У процесі прогресування каріозного ураження страждає не тільки дентин, а й пульпа (судинно-нервовий пучок) та зубний корінь. Відповідно, захворювання провокує поступове руйнування зуба із високою ймовірністю його втрати. Гіпоплазія найчастіше з’являється на етапі внутрішньоутробного розвитку або до 15 років, тому може вражати як молочні, так і постійні зуби. Вони мають дефекти відразу після прорізування.

Характерні симптоми, які має гіпоплазія зубної емалі:

  • зміна кольору та молочні плями;
  • неоднорідна структура поверхні зубів (горбики, борозни, заглиблення);
  • біль під час їжі через дію харчових кислот і термічний вплив.

Найважчий ступінь захворювання – аплазія (зуби без емалі чи з фрагментованими ділянками). Такі запущені стани вимагають складного лікування, зокрема протезування коронками, якщо відновити нормальну структуру емалі неможливо.

Причини виникнення гіпоплазії зубів

Гіпоплазія емалі на тій чи іншій стадії виявляється у 40-50 % дошкільнят. Зачатки молочних зубів можуть уражатися ще на етапі внутрішньоутробного розвитку на фоні сильного токсикозу, резус-конфлікту чи різних негативних зовнішніх і внутрішніх впливів на організм під час вагітності.

Також гіпоплазія емалі зубів у дитячому віці може розвинутися через:

  • незадовільний стан екології;
  • недоношеність чи пологові травми;
  • приймання деяких препаратів під час вагітності;
  • наявність у вагітної шкідливих звичок (паління, зловживання алкоголем);
  • захворювання на краснуху чи токсоплазмоз під час виношування дитини;
  • нестачу вітамінів і мінералів в організмі вагітної.

Гіпоплазія трапляється і в дорослих людей, однак зазвичай це наслідок відсутності відповідного лікування в дитячому віці. На початковій стадії патологія може бути майже непомітною (незначні бліді плями на поверхні зуба), тому порушення легко не помітити під час прорізування постійних зубів. Відповідно, дуже важливо, що дитячий стоматолог контролював цей процес, щоб уникнути не тільки патологій прикусу, а й різних хвороб.

Гіпоплазія зубної емалі

Ураження зачатків постійних зубів можливе при таких захворюваннях у віці від 6 місяців до 1,5 року, як:

  • рахіт;
  • авітаміноз;
  • дистрофія;
  • ниркова недостатність;
  • гострі інфекційні захворювання;
  • порушення кровообігу в мозку;
  • збої в обмінних і гормональних процесах.

Гіпоплазія емалі в дорослих спостерігається рідко, якщо її не було в дитячому віці. Однак до ураження окремих зубів можуть призводити складні патології прикусу, бруксизм (скрегіт зубами в нічний час) та підвищене стирання емалі. Серед загальних хвороб, через які може розвинутися гіпоплазія: гіпертиреоз, захворювання ШКТ та різні обмінні порушення, що призводять до значного дефіциту кальцію, фосфору, магнію.

Типи гіпоплазії зубної емалі

Місцева (вогнищева) гіпоплазія емалі зазвичай уражає 1-2 зуба, що розташовані за іклами. Порушення виникає через запалення зачатків зубів чи механічні пошкодження. Системна гіпоплазія емалі – ураження більшості чи всіх одиниць у зубному ряду.

Ступінь руйнування зубної емалі визначає стадії захворювання:

  • Слабка. Спостерігається незначна зміна кольору зубів, з’являються гладенькі білі чи жовті плями однакового розміру на парних одиницях. Останні не темніють із часом. Цим гіпоплазія відрізняється від карієсу.
  • Середня. Відбувається глибше ураження емалі, тому вона втрачає гладкість і вкривається різними дефектами (заглибленнями, горбиками, хвильками тощо).
  • Важка. Діагностується аплазія, відповідно, порушення призводить до значного підвищення чутливості зубів до подразників і пацієнт починає відчувати біль.

Гіпоплазія зубів провокує супутні патологічні стани, адже зуби з пошкодженою чи відсутньою емаллю сильні до швидкого руйнування.

Методи лікування гіпоплазії зубної емалі

Спеціалістові достатньо загального огляду, щоб помітити порушення. Але гіпоплазія емалі часто провокує інші хвороби, тому стоматолог може порекомендувати зробити рентген. Коли діагностується гіпоплазія емалі, лікування підбирається відповідно до складності ураження. Головне завдання терапії – відновлення захисного шару зуба та його пошкоджених ділянок.

Якщо гіпоплазія зубів має легкий ступінь, гарний ефект дає ремінералізація – метод насичення емалі мінеральними речовинами. На зуби наносяться спеціальні розчини з калієм і натрієм у складі. Також ремінералізація може комбінуватися зі фторуванням. Невеликі дефекти з поверхні зубів прибирають за допомогою методу мікроабразивного шліфування. Пошкоджені тканини знімаються, після чого зуб полірується.

Коли гіпоплазія спричинила глибокі ураження, стоматолог виконує пломбування всіх заглиблень. Якщо діагностована аплазія, лікар може запропонувати встановлення коронок чи видалення зуба (в крайніх випадках) і подальше проведення імплантації. Таке відновлення зубів тривале та дороге, тому важливо не запускати це порушення.

Як системна, так і місцева гіпоплазія емалі значно підвищує ризики карієсу та інших захворювань. Тому пацієнтам треба уважно піклуватися про повсякденну гігієну ротової порожнини, регулярно ходити на огляди до стоматолога та не забувати про процедури професійного чищення не рідше 1 разу на 6 місяців. У клініці UkrDentClub ви можете розраховувати на комплексний підхід до турботи про здоров’я зубів за наявності гіпоплазії. Кваліфіковані лікарі допоможуть уникнути ускладнень хвороби та зберегти естетику посмішки.