Дентофобія: як побороти страх перед стоматологічними процедурами
Безкоштовна консультаціяВідкладати похід до лікаря, поки симптом болю не стане нестерпним – типова ситуація для багатьох пацієнтів стоматологічної клініки. Часто ігнорувати проблеми із зубами спонукає дентофобія – відчуття неконтрольованого страху перед стоматологом. Це не просто тривога чи занепокоєння, а реальна фобія, що заважає звернутися по допомогу до спеціаліста та загрожує розвитком різноманітних ускладнень.
Що таке дентофобія
Дентофобія (стоматофобія) – відчуття патологічного страху перед стоматологом та процедурами на стоматологічному кріслі, що є приблизно в ⅓ людей, але проявляється з різною інтенсивністю. Іноді ця фобія пов’язана з іншими страхами: трифанофобією (голок), афенфосмофобією (дотиків), ятрофобією (лікарів), альгофобією (болю) тощо. Розглядаючи, що таке дентофобія, варто зазначити, що цей стан неконтрольованого страху перед стоматологом і процедурами може бути небезпечним на тільки для зубів, а й здоров’я загалом. Без необхідного лікування стоматологічні захворювання можуть провокувати патології серця, ШКТ, крові.
Як проявляється дентофобія
Симптоми дентофобії можна розділити на фізичні та психічні. Найпоширеніший прояв неконтрольованого страху – уникання візиту до лікаря навіть за сильного зубного болю. Часто фобія призводить до розвитку різних ускладнень із зубами: глибокого карієсу, запущених форм пародонтиту, втрати зубів, появи новоутворень тощо. Тоді лікування потребуватиме значних витрат і буде пов’язане з болючими та складними процедурами, на фоні чого дентофобія може тільки поглибитися.
Характерні ознаки дентофобії:
- плач і крик у кабінеті лікаря;
- нудота, тремтіння, підвищена пітливість;
- втрата свідомості чи початок панічної атаки, коли в пацієнтів виникає бажання сховатися, втекти, почати фізично захищатися тощо.
Стоматофобія негативно впливає не лише на стан зубів і здоров’я всього організму, а й психоемоційну стабільність. Погані зуби часто заважають соціальній комунікації. Людині важко спілкуватися з іншими, що негативно відображається на її особистісній сфері та самореалізації. Через незадоволення своїм зовнішнім виглядом і складнощі побудови соціальних зв’язків людина почувається ізольованою, пригніченою, ображеною.
Які різновиди має дентофобія
Фобія до стоматологічного лікування може бути:
- Вродженою. Зазвичай це відчуття страху не тільки перед стоматологом, а й усіма лікарями та процедурами. Вроджена дентофобія – найскладніший тип, адже для корекції цього стану необхідно багато часу та зусиль. На щастя, вона рідко трапляється в пацієнтів і може пропрацьовуватися з психологом.
- Набутою. Це дентофобія, що складає тотальну більшість випадків і пов’язана з попереднім негативним досвідом. Відчуття сильного страху перед стоматологом і процедурами виникає через невдале та болісне лікування зубів у минулому.
- Уявною. Уявна дентофобія властива дітям, які ще жодного разу не були в лікаря, однак перебувають у страху через розповіді інших дітей чи дорослих.
Останній тип іноді розвивається і в людей, які довгий час не відвідували лікаря. Тоді стоматофобія формується на уявленні про методи та способи проведення маніпуляцій, яких уже немає в сучасній стоматології. Зокрема, зараз пацієнтам доступна дієва анестезія, що не спричиняє побічних ефектів і забезпечує повну відсутність болю в процесі лікування зубів, навіть якщо людина має низький больовий поріг.
Чому виникає дентофобія
У дітей дентофобія часто формується на основі ставлення дорослих. Це буквально передавання необґрунтованого страху перед стоматологом чи окремими процедурами з покоління в покоління. Іноді стоматофобія виникає через негативне зображення на ТБ, у фільмах, соцмережах тощо. Зазвичай це відбувається на фоні високої тривожності чи психічної нестабільності. Також людині може не сподобатися грубість чи байдужість одного лікаря, тому цей образ автоматично переноситься на всіх спеціалістів.
Пацієнти з дентофобією вродженого типу – рідкість. Часто це наслідок успадкування певного типу нервової системи та окремих сімейних рис характеру. Зазвичай стан страху перед стоматологом і процедурами набувається через низку чинників. До них належать попередній негативний досвід, індивідуальні тригери, низький больовий поріг, переживання через високу вартість лікування чи тривале проведення маніпуляцій.
Типові причини, через які в пацієнтів виникає дентофобія:
- психологічна травма в дитячому віці;
- наявність ірраціонального страху зараження;
- гормональні порушення, що спричиняють панічні атаки;
- нещодавній невдалий досвід через некомпетентність лікаря;
- підсвідоме очікування болю через високу чутливість зубів та ясен;
- побоювання щодо необхідності тривалого та болісного лікування зубів;
- панічний страх перед уколами, через що неможливе місцеве знеболення;
- поява блювотного рефлексу, коли людина бачить стоматологічні інструменти.
Іноді дентофобія має неочевидне походження. Так, поява сильного страху перед стоматологом і процедурами лікування зубів може бути одним із наслідків пережитого фізичного, психологічного чи сексуального насильства. Людина може почати ігнорувати проблеми із зубами на фоні страху безпорадності та втрати контролю, лежачи в кріслі лікаря. У цих випадках стоматологічна допомога практично неможлива.
Дентофобія: корисні поради, як подолати відчуття страху
Дентофобія у важких формах призводить до погіршення фізичного та психологічного стану, тому потребує відповідної корекції. Необхідно пройти лікування в психіатра чи психотерапевта, яке може включати приймання медикаментозних препаратів. Спроби піти до клініки без попередньої підготовки призведуть тільки до того, що стоматофобія загостриться на додаток до сильного зубного болю та загального хворобливого стану.
Якщо дентофобія виражена легко чи помірно, спробуйте такі заходи:
- Знайдіть причину страху, щоб пропрацювати цю больову точку.
- Не піддавайтеся паніці та думкам про найгірші сценарії. Безпосередньо в кріслі стоматолога відволікайтеся на відео, музику, вирішення логічних задач тощо.
- Проходьте лікування в перевіреній клініці, що має гарну репутацію, новітній підхід до надання послуг і велику кількість позитивних відгуків пацієнтів.
- Завчасно поговоріть зі стоматологом, поцікавтеся процедурами знеболення та обов’язково попередьте, що у вас дентофобія.
- Зважте всі негативні наслідки для зубів і здоров’я загалом.
- Починайте відвідувати стоматолога поступово, наприклад, з ознайомчого візиту до клініки чи поцікавтеся базовими гігієнічними процедурами.
- Візьміть із собою когось для моральної підтримки.
- Дізнайтеся чи можлива у вашому випадку седація чи навіть загальна анестезія.
- Придумайте для себе винагороду за переборювання страху перед стоматологом і процедурами.
Навіть легко виражена дентофобія потребує консультації з психологом, адже відчуття страху зубного болю може приховувати серйозніші та неочевидні проблеми.
Як лікують зуби в пацієнтів із дентофобією
Спеціалісти клініки UkrDentClub чудово розуміють, що таке дентофобія, та завжди готові допомогти впоратися зі страхом болю під час лікування зубів, підвищеною тривожністю та супутніми станами. Зокрема, пацієнтам пропонується ознайомлювальний візит, щоб оглянути кабінет і поспілкуватися зі стоматологом. Стоматологічна допомога надається за новітніми стандартами, тому це, в першу чергу, знеболення, що не має побічних ефектів і повністю блокує відчуття болю.
Якщо вас цікавить точна діагностика будь-якого захворювання та комплексна терапія в комфортних умовах, запишіться на прийом у клініку UkrDentClub.
Питання-відповідь
Як побороти дентофобію?
Щоб позбутися дентофобії, необхідний цілий комплекс заходів. Якщо страх стоматолога виражений сильно, найкраще рішення – звернутися по психологічну допомогу.
Чому люди бояться стоматологів?
Зазвичай люди бояться стоматологів через негативний попередній досвід, страх болю під час лікування зубів та індивідуальні особливості (сильний блювотний рефлекс чи низький больовий поріг). Також дентофобія може бути наслідком генетичних чинників, уявних побоювань чи пережитої травми (фізичної, психологічної, сексуальної).