Чому болять ясна біля зуба мудрості
Ціна від 1 400 грнРіст зубів мудрості рідко проходить безболісно та непомітно, з огляду на еволюційні зміни в анатомії щелепи. Сучасній людині вже не потрібно пережовувати необроблену та тверду їжу, тому розмір щелепної кістки зменшився, не залишаючи достатньо місця для зростання вісімок. Звідси складне прорізування цих зубів та патології їхньої анатомії. Типове явище, коли запалюється капюшон, внаслідок чого сильно болять ясна біля зуба мудрості та підвищується температура. Ці симптоми потребують якнайшвидшого візиту до стоматолога та отримання відповідного лікування.
Чому відбувається запалення ясен біля зуба мудрості
Біль і запалення ясен біля зуба мудрості – частий наслідок довгого прорізування, що призводить до травмування м’яких тканин при накушуванні. Це патологічний стан, який називається перикороніт. Зазвичай він розвивається в зоні нижніх молярів через їхнє ускладнене прорізування, з огляду на велику товщину щелепної кістки. Вісімка може бути повністю прихованою в яснах чи частково видимою.
Залежно від локалізації та стадії запалення розрізняють перикороніт:
- Катаральний. Початкова стадія, коли біль помірний.
- Гострий. Найчастіший різновид, для якого характерні інтенсивні больові відчуття та інші типові симптоми прорізування вісімок.
- Гнійний. Хронічна стадія, коли присутній постійний біль, сильно набрякли ясна та щока, підвищується температура, а під капюшоном утворюється гнійний ексудат. Рентгенографія в таких випадках показує резорбцію кістки.
- Виразковий. Ясна вкриваються виразками та починають відмирати.
Ускладненням гнійного перикороніту є позадумолярний періостит. Він виникає в разі порушення відтоку гною, внаслідок чого спостерігається поширення інфекції та розвиток абсцесу в позадумолярній ямці. Загалом захворювання має аналогічні симптоми з гнійною формою, однак больові відчуття виражені інтенсивніше.
Якщо ігнорувати біль і вчасно не звернутися до стоматолога, ясна поступово почнуть вкриватися ділянками некрозу, а структури пародонту та кістка – руйнуватимуться. За гнійної форми можливе потрапляння інфекції в кров із розвитком сепсису.
Симптоми запалення ясен навколо зуба мудрості
Характерний прояв – набряк ясен біля зуба мудрості, що веде до дискомфортних відчуттів, особливо під час пережовування їжі та чищення зубів. Зазвичай у пацієнтів болить щока та ясна на ділянці прорізування зуба. Часто біль посилюється під час жування, натискання зубною щіткою та язиком.
Інші симптоми, що потребують візиту до лікаря:
- розвинувся набряк вилиць і губ;
- ясна почервоніли та кровоточать;
- з’явився неприємний запах із ротової порожнини;
- швидко накопичується зубний наліт;
- підвищується температура;
- ясна сверблять і пульсують.
На прогресування захворювань може вказувати поява складнощів із ковтанням. Навіть один із вказаних симптомів – привід звернутися до лікаря.
Чому болять ясна біля зуба мудрості
Зуби мудрості не мають молочних попередників, які готують кістку до появи постійних одиниць. Тому зростання вісімок завжди травматичніше та супроводжується тривалим періодом дискомфортних відчуттів. Якщо сильно болять ясна, зуб мудрості може рости в неправильний бік (наприклад, горизонтально чи під кутом до сусіднього), що є показанням до його видалення.
Зазвичай болить щока та набрякають ясна, якщо:
- Вісімка дистопована (прорізалася частково). У таких випадках капюшон прикриває коронку та формує «кишеню», куди потрапляють часточки їжі, котрі стають ідеальним середовищем для розвитку патогенної мікрофлори. Бактерії інфікують ясна, провокують запалення та інтенсивні больові відчуття.
- Приєднується каріозне ураження. Зуби мудрості важко очищати від відкладень, особливо, якщо болить щока та прилеглі тканини загалом. Погана гігієна стає причиною розвитку карієсу, який посилює набряк і руйнує коронку зуба.
- Розвиваються ускладнення. Без своєчасного лікування в стоматолога запалення призводить до таких захворювань, як гінгівіт, пульпіт, пародонтит.
Інколи набряк ясен навколо зубів мудрості є наслідком гормональних збоїв, механічної травми, хімічного опіку чи захворювань щитоподібної залози. У будь-якому випадку неприємні відчуття потребують огляду в лікаря.
Методи діагностики та лікування запалених ясен біля вісімки
Визначити, чому опухли ясна біля зуба мудрості, допомагають різні діагностичні маніпуляції. Вони включають огляд ротової порожнини в лікаря та дослідження за показаннями. Стоматолог може обстежити ясна з мікроскопом, призначити рентген зуба чи всієї щелепи, виміряти глибину пародонтальних кишень тощо. За результатами діагностики стоматолог приймає рішення про медикаментозне лікування, терапевтичні маніпуляції чи видалення проблемного зуба.
На початковій стадії перикороніту добре допомагають протизапальні засоби. Запалені ясна обробляються мазями для зняття больових відчуттів. Покращенню загального стану сприяють анальгетики. За призначенням лікаря використовуються полоскання ротової порожнини антисептичними розчинами. За наявності гнійного ексудату треба проводити маніпуляції з видалення уражених тканин. Якщо зуби ростуть неправильно чи мають патологічну анатомію, зберігати їх немає сенсу.
Як уникнути проблем через зуби мудрості
Уникнути аномального розвитку зуба мудрості не можна, бо це зумовлено генетично. Але зазвичай вдається мінімізувати неприємні відчуття в процесі прорізування зубів, якщо вони здорові. Необхідно ретельно слідкувати за гігієною, уникати надмірного тиску зубною щіткою на ясна та полоскати зуби антисептичними розчинами. Краще, якщо це будуть засоби за рекомендацією лікаря.
Необхідно регулярно відвідувати стоматолога, щоб контролювати ріст зуба. У випадку посилення больових відчуттів треба якнайшвидше прийти на огляд. Важливо приділити увагу й харчуванню, адже високовуглеводна їжа та велика кількість солодощів можуть спричинити карієс навіть частково прорізаного зуба.
Питання-відповідь
Чому болять ясна біля зуба мудрості?
Найчастіше ясна болять через запалення під час прорізування вісімки. Однак больові відчуття можуть бути ознакою травми, хімічного опіку, гормонального збою чи деяких ендокринних захворювань.
Як можна допомогти собі в разі запалення ясен?
Необхідно якнайшвидше звернутися до стоматолога, щоб визначити причину запалення та пройти відповідне лікування. Тимчасово покращити стан, чекаючи на візит до лікаря, можна анальгетиками та антисептичними полосканнями.
Коли потрібне висічення капюшона зуба мудрості?
Щоб полегшити прорізування вісімки та покращити стан пацієнта, стоматолог може прийняти рішення про видалення капюшона.