Багато людей не зважають на больові відчуття та думають, що дискомфорт мине самостійно. Однак біль – типовий симптом різних стоматологічних проблем, що потребують відвідування стоматолога та своєчасного лікування. Тому далі розглядаємо, чому болить зуб при натисканні, що робити із цим симптомом і коли звертатися до лікаря.

Чому виникає біль у зубі при натисканні: основні причини

Типова ситуація, за якої виникає біль під час жування – застрягання фрагментів їжі між зубами. Однак больові відчуття також стають наслідком травм зубів, запалення (як пародонтит чи періодонтит), підвищеної чутливості емалі та ясен. Ще розповсюдженіші причини – карієс та його ускладнення (пульпіт, запалення зубного кореня).

Болить зуб: причини та як лікувати зубний біль

У багатьох пацієнтів болить зуб під пломбою при натисканні впродовж 1-7 днів після проведеного лікування. У цих випадках біль є нормальною реакцією організму, адже потрібен час на звикання до чужорідного тіла. Дискомфорт і біль під пломбою може зберігатися довше, якщо карієс призвів до ураження кореня та зубного нерва. Однак неякісне лікування закінчується низкою проблем. Якщо зуб відновлено пломбою вже понад тиждень, але біль не зникає чи навіть посилюється, це може свідчити про:

  • травмування здорових зубних тканин;
  • неправильне видалення зубного нерва та/чи оброблення кореня;
  • наявність фрагментів стоматологічних інструментів у порожнині зубного каналу.

Регулярний біль під час натискання на зуб, жування, постукування може свідчити про запалення. Його причини та локалізація відрізняються, тому для правильного лікування потрібно звернутися до стоматолога. Запалення може вражати тканини ясен, кореня чи пародонту. Дуже часто його провокує нелікований карієс. Патологічний процес протікає в гострій чи хронічній формі. У другому випадку виявляють пародонтит чи періодонтит. Дуже легко розпізнати біль через підвищену чутливість, адже під час натискання на зуб і жування виникають відчуття, як від удару струмом. Типові причини цього стану – пошкодження та стоншення емалі.

Серед найрозповсюдженіших стоматологічних проблем, через які болить зуб під коронкою при натисканні:

  • карієс;
  • пульпіт;
  • патології прикусу;
  • пародонтит та періодонтит;
  • неправильно встановлений протез зубів;
  • опущення ясен та оголення зубних коренів;
  • надмірне жувальне навантаження на щелепу.

Тимчасово усунути біль можна за допомогою знеболювальних, однак краще відразу звернутися до стоматолога для усунення причини проблеми. Те ж саме стосується травм через удари, жування твердої їжі, відкривання пляшок зубами тощо. Неважливо, травмований один зуб, тканини ясен чи щелепа, треба якнайшвидше відвідати лікаря, щоб пройти діагностику та відповідне лікування.

Що робити, якщо болить зуб при натисканні після видалення нерва

Якщо болить зуб без нерва при натисканні, це нормальна реакція після видалення, адже під час втручання порушуються структури дентину та тканини під коронкою. Але, коли біль не зникає за 2-4 дні або ж посилюється, це симптом таких проблем, як:

  • запалення навколо кореня;
  • механічна травма в процесі операції;
  • неякісне заповнення каналів пломбою;
  • утворення гранульоми чи кісти під коронкою;
  • патологічні процеси, що супроводжують періодонтит;
  • надлишок пломбувального матеріалу чи алергічна реакція на нього.

Біль – не єдина ознака проблем, адже зуб після видалення нерва може почати гноїтися, а запалення ясен призводити до набряку обличчя та підвищеної температури.

Різновиди зубного болю: від жування, постукування, натискання на зуб

Біль, що виникає через постукування, часто свідчить про запалення зубного нерва або появу проблем із коронкою. Розповсюджені причини – карієс і захворювання ясен, але також це може бути неякісне пломбування (тупий, ниючий біль), тріщина чи відкол емалі через травму (біль і чутливість до подразників), періодонтит (сильний біль із пульсацією, що на пізніх стадіях може супроводжуватися гнійними виділеннями).

Болять усі зуби: Причини, Лікування та Профілактика

Якщо болить зуб при накушуванні, це може вказувати на:

  • протез із незручною коронкою;
  • наявність проблем із пломбою;
  • надмірне жувальне навантаження;
  • гіперестезію через стоншення емалі;
  • карієс, пародонтит та інші захворювання;
  • запалення верхніх пазух (біль під коронкою верхнього моляра чи премоляра).

Біль зуба при натисканні – частий симптом запалення ясен. Про розвиток проблем свідчать неприємні відчуття навіть від незначного натискання, кровоточивість ясен та поганий запах із рота. Легка форма запалення (гінгівіт) доволі швидко прогресує без належного лікування. Коли розвивається пародонтит чи періодонтит, біль від натискання доповнюється кровоточивістю, набряком, рухливістю зубів і прискореним формуванням зубного нальоту. У разі утворення гнійного ексудату під коронкою біль переходить на всі прилеглі ділянки (щоку, скроню, вухо, око).

Дискомфорт через натискання в зоні ясен може спричиняти неправильно зроблений чи встановлений протез. Погана посадка дає підвищене навантаження на тканини ясен, що стає причиною травм і запалення. До проблем може призвести як протез із однією коронкою, так і міст чи повний протез.

Як діяти, коли болить зуб від натискання

Якщо дискомфорт виникає від натискання на зуб, треба переконатися, що там немає решток їжі, які застрягли. Рекомендується ретельне чищення зубів з ополіскувачем, іригатором і зубною ниткою. Коли болить зуб при натисканні після пломбування, це є нормою, якщо після процедури пройшло менше, ніж тиждень. В усіх інших випадках варто звернутися до стоматолога для професійної консультації.

Якщо від натискання на зуб з’являється біль, важливо пройти діагностику та почати лікування залежно від виявленої причини. Варіанти терапії за типом проблем:

  • пломбування – карієс;
  • ремінералізація емалі – підвищена чутливість зубів;
  • шліфування пломби – шершава чи гостра поверхня реставрації;
  • протезування – втрата зубів, необхідність замінити незручний протез;
  • протизапальна терапія – запалення ясен чи тканини під коронкою зуба;
  • підганяння дентальної конструкції – неправильний контакт ясен із коронкою;
  • ендодонтичне лікування – ураження кореня чи виявлення часток інструментів, які опинилися в каналі, коли зуб лікували вперше.

Головне, не відкладати візит до лікаря та своєчасно розпочати необхідну терапію, щоб зберегти здоров’я зубів та естетику усмішки.

 болить зуб при натисканні

У яких випадках потрібна невідкладна допомога, якщо болить зуб

Різкий, сильний, пульсуючий біль при накушуванні на зуб – привід якнайшвидше звернутися до стоматолога. Широкий спектр проблем, що призводять до такого стану, потребує проведення професійної та своєчасної діагностики. Особливо уважно треба поставитися до ситуації, коли біль супроводжується почервонінням та кровоточивістю ясен, набряком обличчя, формуванням гною під коронкою. Відсутність адекватної терапії – ризик втратити зуб та отримати навіть серйозніші наслідки.

Як полегшити біль у домашніх умовах

Якщо вас турбує біль (зуб ниє, пульсує чи «прострілює»), займатися самолікуванням не варто. Треба звернутися до стоматолога та пройти відповідне лікування. Однак можна тимчасово зняти дискомфорт і больові відчуття, очікуючи на візит до спеціаліста. Для цього можна прийняти знеболювальне (наприклад, ібупрофен чи нурофен), зробити холодний компрес (прикладається на 2-3 хвилини), прополоскати зуб слабким содовим розчином чи хлоргексидином 0,05%. Добре знімають біль полоскання фурациліном (1 таблетка 20 мг на 150 мл гарячої води) та трав’яними відварами (шавлії, календули, ромашки). Однак це тимчасові заходи, а без відвідування стоматолога больові відчуття можуть посилитися та поєднатися з іншими важкими симптомами.

Чого категорично не можна робити, коли болить зуб

Жоден лікар не рекомендує самолікування підручними засобами, якщо болить зуб або турбує біль під протезом. Консультація зі спеціалістом та проходження діагностики за показаннями (рентгенографії, КТ тощо) дає змогу виявити всі проблеми зубів і почати відповідну терапію. В інших випадках високий ризик появи ускладнень, через які легко втратити зуб та отримати тяжкі захворювання, наприклад, пародонтит, запалення щелепної кістки, новоутворення (свищі, кісти, гранульоми), хронічні хвороби дихальних шляхів тощо.

У жодному разі не можна намагатися самостійно видалити одиницю, яка спричиняє біль. Навіть у випадку з патологічною рухливістю зубів є методи, що допомагають їх зберегти та зміцнити. А якщо зуб не вдається зберегти, екстракцію має поводити лікар, щоб не допустити серйозного травмування ясен і сусідніх одиниць. Важливо розуміти, що це повноцінна операція, яка потребує підготовчих заходів, щоб запобігти запаленню, а також накладання швів (залежно від випадку) та правильного гігієнічного догляду впродовж усього реабілітаційного періоду.

Спеціалісти клініки Ukrainian Dentist Club у Києві пропонують кваліфіковані, сучасні та комплексні послуги, аби швидко виявити причину болю під час жування, постукування чи натискання на зуб, а також провести необхідні терапевтичні процедури. Для запису на консультацію звертайтеся за номером телефону чи онлайн. Зокрема, пацієнти можуть отримати рекомендації, як полегшити свій стан в очікуванні прийому.

Болить зуб

Питання-відповідь

Що робити, якщо болить зуб при натисканні?

Більові відчуття під час натискання – симптом багатьох стоматологічних проблем, тому треба якнайшвидше піти до стоматолога для діагностики та лікування.

Чи може зубний біль при натисканні бути нормою?

Больові відчуття є нормою впродовж кількох днів після проведеної ендодонтичної терапії, пломбування ураженого карієсом зуба та деяких інших процедур.

Чому болить зуб при натисканні після видалення зубного нерва?

Помірний больовий синдром – реакція організму на проведене хірургічне втручання, що є нормою. Однак його збереження довше 2-4 днів чи посилення потребує консультації в стоматолога.