Біль у щелепі: в чому його небезпека

Біль у щелепі може бути небезпечним, адже це симптом, характерний не тільки для стоматологічних, а й багатьох інших патологій, зокрема таких, що загрожують життю людини. Це можуть бути стенокардія чи непрохідність судин, що потребують негайного звернення до кардіолога, злоякісні пухлини гортані чи кісткової тканини, лікування яких проводиться в онколога тощо. Тому не можна відкладати візит до лікаря. Звісно, почати треба з відвідування стоматолога, адже щелепний біль зазвичай свідчить про проблеми із зубами, травму щелепи, запалення щелепного суглоба тощо.

Біль у щелепі за характером і локалізацією:

  • ниючий біль, що віддає в зону вуха чи скроні;
  • гострий біль, через який щелепа не рухається або її рух обмежений;
  • біль у нижній чи верхній щелепі (нижня болить частіше, а біль у верхній не такий поширений та свідчить про серйозніші захворювання);
  • біль, що супроводжується дисфункцією СНЩС (щелепний суглоб характерно клацає при відкриванні та закриванні рота).

Ниючий, гострий чи будь-який інший біль, від якого потерпає щелепа – привід прийти на прийом до стоматолога-ортопеда. Якщо причина, чому болить нижня щелепа, не буде пов’язана зі стоматологічними захворюваннями, лікар підкаже, до якого фахівця варто звернутися далі (невролога, кардіолога, флеболога, онколога тощо).

Чому болить щелепа

Чому болить щелепа біля вуха: основні причини

Коли болить щелепа біля вуха, причиною може бути запалений суглоб. Тоді гострий біль різко віддає у вухо під час жування. Якщо ви отримали травму зубощелепної системи, больові відчуття можуть виникати через забій у тканинах або те, що щелепа була зламана. Також травмувати щелепу можна в процесі неправильного лікування бруксизму чи дефектів прикусу. Ниючий біль зазвичай супроводжує гіпертонус жувальних м’язів. Часто больовий синдром виникає через запалення тканин, коли на фоні каріозного ураження страждають зубні корені, ясна і навіть кістка.

Основні причини, чому болить щелепа:

  • Біль через травму. Залежно від характеру та сили механічного ушкодження може бути зламана щелепа, отримано забій, вивих чи підвивих суглоба.
  • Біль через неврологічне захворювання. Больовий синдром буває гострий або ниючий та супроводжується пульсацією. Зазвичай нижня щелепа болить через запалення язикогортанного нерва, верхня – трійчастого чи верхньогортанного.
  • Біль через запалення. Коли запальний процес вражає щелепу, гострий біль без належного лікування стає ниючим і набуває хронічного характеру. Запалення має різну локалізацію та етіологію. Діагностують такі захворювання, як артрит, артроз, остеомієліт (інфікована кістка, запальні процеси в прилеглих тканинах, гарячка), абсцес (гнійний ексудат у тканинах ясен та окістя).

Артрит – часта причина, чому болить нижня щелепа. Запалення вражає щелепний суглоб, тому особливий дискомфорт пацієнт відчуває при відкриванні-закриванні рота. Без належного та своєчасного лікування суглоб руйнується і нижня щелепа перестає функціонувати. Є гостра та хронічна форма артриту. До ураження СНЩС призводять інфекції, дефекти зубощелепної системи, травми (зокрема, при переломах щелепи).

Якщо болить щелепа після сну, це може свідчити просто про неправильне положення голови. Тоді біль доволі швидко проходить і не турбує впродовж дня. Серед причин дискомфортних відчуттів у щелепі варто згадати закупорку слинних залоз, паротит та запалення лімфатичних вузлів при застудних захворюваннях і грипі. Тоді біль у щелепі з правого боку чи з лівого з’являється відповідно до локалізації запалення.

Коли болить верхня щелепа, то суглоб тут зазвичай ні до чого, адже вона нерухома. Це може бути біль, що іррадіює в щелепу на фоні мігрені, гаймориту, синуситу, фронтиту, захворювання головного мозку. Одночасно нижня та верхня щелепа можуть турбувати в разі інфаркту, стенокардії, новоутворення в гортані, непрохідності судин тощо.

Біль – типовий симптом, що супроводжує різні стоматологічні захворювання: середній і глибокий карієс, пульпіт, пародонтит. Він виникає при переломах коронки та кореня зуба. Болить щелепа з лівого боку чи праворуч залежить від локалізації проблеми. Але, якщо уражена кістка, больові відчуття можуть розповсюджуватися на всю щелепу. Не варто панікувати, коли біль з’явився після початку ортодонтичного лікування. Зазвичай це нормальна реакція організму на звикання до брекетів чи іншої системи.

ᐈ Болить під щелепою справа (зліва)

Методи лікування болю в щелепі

Медикаментозне лікування – спосіб зняти біль та усунути його причину, якщо щелепний суглоб чи кістка болять через запалення. Патологічний процес усувають за допомогою антибіотикотерапії. Також часто призначають анальгетики. Якщо в тканинах зібрався гній, необхідне дренування порожнини та оброблення антисептичними засобами. Коли захворювання призвело до патологічної рухливості зубів, виконують шинування.

Хірургічно лікування проводять у складних випадках:

  • щелепний суглоб втратив рухливість (болить щелепний суглоб та вся нижня щелепа, біль заважає жувати та говорити);
  • кістка була зламана через травму чи захворювання кісткової тканини;
  • щелепний суглоб вивихнуто чи діагностовано підвивих;
  • присутнє сильне нагноєння, яке прибирається під час операцій.

Хірургічно також видаляються кісти та інші новоутворення. У разі перелому щелепу збирають за допомогою шини. Якщо кістка лише тріснула, виконується контрольований перелом із подальшою фіксацією шини в кісткових тканинах. Після операцій зазвичай призначають фізіотерапію для прискорення реабілітації. Також вона покращує ефект, який дають консервативні методики, допомагає зняти хронічний біль і відновити суглоб.

Що робити, коли болить щелепний суглоб

Коли болить щелепа біля вуха, лікування має призначатися спеціалістом. Народні методи – високий ризик погіршити стан. Так, не можна гріти суглоб, якщо в тканинах є запалення, а тим паче коли нагноєна кістка. Необхідно якнайшвидше звернутися до стоматолога-ортопеда для діагностики та лікування.

Але є методики, що допомагають зняти біль, поки ви чекаєте на візит до лікаря. Треба, щоб нижня щелепа рухалася якомога менше, тому варто накласти пов’язку, щоб зафіксувати щелепний суглоб. Гострий і ниючий біль можна знімати ібупрофеном чи іншим анальгетиком, що є в аптечці. Щоб охолодити щелепу, прикладіть компрес.

Якщо відчуваєте біль у щелепі з лівого боку чи в будь-якому іншому місці, швидше зверніться в клініку UkrDentClub. Ми пропонуємо дієві методи діагностики та терапії.

Лікування болю в щелепних суглобах

Питання-відповідь

Про що свідчить біль у щелепі?

Біль у щелепі може бути симптомом різних стоматологічних, неврологічних та інших захворювань.

Як позбутися болю в щелепі?

Необхідно звернутися до стоматолога для діагностики та проходження лікування. Якщо проблема не пов’язана із захворюваннями зубощелепної системи, лікар підкаже, до якого фахівця варто звернутися далі.

Чому може защемити щелепу?

Відчуття, наче защемило щелепу, виникає через дисфункцію щелепного суглоба. Причиною може бути запалення чи руйнування СНЩС через захворювання кісток.