Болить зуб під вініром
Ціна від 1 800 грнВстановлення вінірів на зуби – одна з найпопулярніших методик естетичної стоматології на рівні з відбілюванням. Це мікропротези, що дають змогу значно підвищити естетику посмішки та забезпечити бажаний ефект на довгі роки.
Однак трапляються випадки, коли зуби під вінірами починають боліти та псуватися. Щоб не допустити розвитку карієсу, запалення нерва й інших патологій, що потребуватимуть серйозного лікування, необхідно підходити до цієї естетичної процедури максимально виважено.
Чому можуть боліти зуби під вінірами
Вінір – мікропротез, що фіксується на зуб після спеціальної підготовки (обточування). Якщо лікар знімає затовстий шар емалі, розвивається гіперестезія – підвищений рівень чутливості, що спричиняє дискомфорт. Найчастіше біль з’являється у відповідь на контакт із холодним і гарячим, адже порушується природний бар’єр, який мають зуби.
Серед інших причин, чому болять зуби під вінірами:
- Неправильний розмір пластинок. Якщо вінір не відповідає анатомічній формі чи висоті, він починає надмірно тиснути на зуб, ясна чи сусідні одиниці. Результат – можливе руйнування дентину (твердої зубної тканини) та травми м’яких тканин.
- Неякісний клейовий матеріал. Встановлення вінірів на зуби відбувається за допомогою спеціального клею. У разі його низької якості утворюють проміжки між накладкою та зубом, де накопичуються часточки їжі та бактерії. Через це розвивається карієс, що призводить до руйнування емалі. За довгої відсутності лікування виникає чутливість і біль, а ще можливе ураження пульпи (нерва).
- Порушення технології виготовлення прямих вінірів. Щоб виготовити мікропротез, композитний матеріал наноситься на кожен зуб прямо на поверхню емалі, після чого полімеризується. Якщо хоча б один етап лікар виконав неправильно, часто спостерігається розтріскування емалі та дентину.
- Механічне пошкодження. Якщо вінір відколовся, може бути пошкодженим і сам зуб. Тоді виникає дискомфорт, чутливість, біль.
Окрім ускладнень через помилки під час встановлення вінірів, зуби болять і на фоні власних дій пацієнта. Найчастіше це недотримання правил гігієни та рекомендацій щодо навантаження на зубні накладки, відсутність своєчасного лікування таких хвороб, як карієс, гінгівіт, пародонтит тощо. Також біль може виникати через індивідуальні особливості та стани, зокрема патології прикусу та бруксизм (скрегіт зубами).
Основні причини болю зубів під вінірами
Головна помилка, яку може зробити лікар – використати низькоякісний адгезивний матеріал у процесі наклеювання вінірів. Зазвичай поганий клейовий склад починає розтріскуватися та розшаровуватися під дією холодної та гарячої їжі та напоїв. Серед ускладнень – руйнування емалі, через що болить зуб під вініром. Дискомфорт і біль потребують негайного звернення до стоматолога, який зніме накладки, проведе огляд зубних поверхонь та призначить лікування за показаннями.
Можливі дії, якщо зуби болять через неякісний стоматологічний цемент:
- Повторне встановлення вінірів на кожен зуб із використанням клею відповідної якості, якщо відсутній карієс та ознаки запалення.
- Лікування каріозного ураження та пломбування виявлених дефектів.
- Оброблення пульпи для збереження нерва в разі глибокої каріозної порожнини. Тоді лікар очищає зуб від залишків адгезиву, бактерій і пошкоджених фрагментів емалі та дентину. Лікування нерва передбачає видалення інфікованих тканин із кореневих каналів, їхнє антисептичне оброблення та пломбування.
Коли карієс і запалення успішно вилікувані, на зуби можна повторно встановлювати вініри. Головне, не терпіти біль і звернутися до стоматолога якнайшвидше, щоб не допустити складних уражень пульпи (нерва) та кореня, через що можна втратити зуб. Якщо вам цікаво, чи можуть псуватися зуби під вінірами, то неякісний адгезив – це основна причина пошкоджень емалі й інших дентальних тканин.
Надмірне обточування емалі на етапі встановлення вінірів часто призводить до того, що в процесі їхньої експлуатації зростає чутливість. Згодом дискомфорт може переростати в біль, тому важливо усунути порушення на ранньому етапі.
Лікування, якщо болять зуби з вінірами після надмірного обточування емалі:
- Проблемний вінір або всі накладки (залежно від зони, де виникає чутливість) знімаються, а потім проводиться професійне чищення зубів.
- Лікар обробляє зуб фтормістким засобом для зміцнення емалі та підвищення її стійкості до впливу хвороботворних бактерій і кислот.
Якщо стоматолог виявляє глибоке ураження через стоншення та руйнування емалі, то зуб розкривається з видаленням пульпи. Відсутність нерва усуває біль, але зуб буде поступово змінюватися та руйнуватися через відсутність живлення. Однак за гарного догляду депульпована одиниця може прослужити до 10 років.
Важливо пам’ятати, що у вінірів є термін експлуатації, після якого їх бажано замінити чи зняти. Композитний вінір виконує свої функції до 5 років, керамічний мікропротез – до 10 років. Хоча зараз з’являються матеріали, що після встановлення можуть зберігати міцність та естетичний вигляд до 20 років за умови професійного догляду. Тому треба періодично відвідувати стоматолога, адже причиною, чому болять зуби, може бути зношування зубних накладок і необхідність їхньої заміни.
Перелік можливих ускладнень після встановлення вінірів
Гіперестезія (підвищена чутливість) – нормальна реакція в перші декілька днів, адже стоматолог трохи піднімає ясна та проводить необхідну обробку емалі. Відповідно, зуби починають активніше реагувати на термічні подразники. Щоб зменшити біль, потрібно користуватися спеціальною пастою, а ще на 1-2 тижні відмовитися від занадто холодної та гарячої їжі та напоїв. Однак якщо гіперестезія турбує тривалий час чи з’являються інші порушення, треба звернутися до стоматолога для консультації.
Серед можливих ускладнень від вінірів, через які болять зуби:
- Рецесія ясен. Коли вінір має велику товщину, він може сильно тиснути на ясна, спричиняючи їхнє хронічне травмування. Тоді об’єм м’яких тканин зменшується, а в запущених випадках ясна піднімають та оголюють зубні корені.
- Карієс. Є думка, що вінір повністю захищає зуб від бактерій, тому деякі пацієнти починають ігнорувати необхідність щоденної та ретельної гігієни. Але накладка ставиться тільки на зовнішню сторону, а з внутрішньої зуб буде руйнуватися карієсом, якщо не чистити його та періодично не робити професійну гігієну.
У будь-якому разі, якщо сильно чи надто довго болять зуби після встановлення вінірів, варто звернутися до лікаря для професійної консультації. Він призначить відповідний догляд чи лікування, щоб зберегти кожен зуб та ясна здоровими.
Що робити, якщо біль після встановлення вінірів не вщухає
Зазвичай чутливість помітно зменшується за 3-5 днів і повністю зникає за 2 тижні. Якщо ж гіперестезія та біль тривають чи посилюються, потрібно звернутися до лікаря, щоб діагностувати порушення та провести відповідні процедури для їхнього усунення.
Інші симптоми, які мають насторожити:
- запалення та набряк ясен;
- пошкодження чи відколювання накладки;
- нещільне прилягання ясен до поверхні вініра;
- больові відчуття під час змикання зубів і жування;
- зміна кольору м’яких тканин навколо накладки;
- поява неприємного запаху з рота.
Метод терапії залежатиме від причини, чому після вінірів болять зуби. У деяких випадках достатньо зробити корекцію розміру та форми зубної накладки, провести шліфування та полірування. У разі проблем із фіксацією використовується якісніший адгезивний матеріал. У випадках пошкоджень емалі її відновлюють чи пломбують, якщо зуб уражений карієсом. Коли пошкодження глибоке, лікар потурбується про збереження нерва (за можливості). Після необхідних терапевтичних маніпуляцій можна перейти до повторного встановлення вінірів, аби відновити естетику посмішки.
Як уникнути болю після встановлення вінірів
Вінірінг – високотехнологічна методика естетичної стоматології. Якісне виконання процедури потребує високої кваліфікації та відповідних навичок у стоматолога. Тому поставити вініри можна не в кожній стоматології, а зробити це безпечно та з гарантією успішного результату – лише в перевірених клініках. Не рекомендується звертатися до лікарів, які мають сумнівну репутацію, особливо, якщо вони пропонують вартість, що суттєво нижча від середньої на ринку. Також треба правильно дбати про накладки.
Щоб задоволення від оновлення посмішки вам не зіпсував біль після встановлення вінірів, необхідно дотримуватися таких рекомендації щодо догляду:
- якісно чистити зуби з використанням нитки, ополіскувача, іригатора;
- не користуватися абразивними зубними пастами та жорсткими щітками;
- відмовитися від занадто твердої їжі та липких, тягучих солодощів;
- зменшити в раціоні кількість продуктів з активними пігментами;
- уникати різких температурних перепадів (наприклад, одночасного вживання морозива та гарячих напоїв);
- одягати захисні капи під час занять спортом і вночі, якщо маєте бруксизм;
- регулярно відвідувати стоматолога та робити професійне чищення зубів;
- відмовитися від куріння, частого вживання кави та чорного чаю;
- своєчасно лікувати стоматологічні захворювання, які призводять до руйнування зубів, рецесії ясен та ураження тканин пародонта.
Звертайтеся до кваліфікованих спеціалістів клініки UkrDentClub, що поставити вініри та не турбуватися про ризики негативних наслідків. Ми подбаємо про естетику вашої посмішки без шкоди для здоров’я зубів.